Novinky

Mezinárodní vesmírná stanice se otevírá turistům. Každý den strávený v kosmu bude stát ranec peněz

Mezinárodní vesmírná stanice už od příštího roku nebude čistě vědeckým zařízením, kam se dostanou pouze vyvolení. Americká agentura NASA totiž hodlá nabídnout výlety na ISS i běžným smrtelníkům. Nabídka se samozřejmě týká pouze těch, kteří si mají na svém účtu volných několik milionů korun. Finanční šéf NASA Jeff DeWit ve zprávě zaslané webu Yahoo News uvedl, že Mezinárodní vesmírná stanice se pro privátní společnosti a soukromé astronauty otevře více než kdy dříve. 

Mezinárodní vesmírná stanice není v úplném vlastnictví NASA ani jiné kosmické agentury. NASA dokonce momentálně ani není schopná astronauty na ISS dopravovat zcela svépomocí. Přesto se však americká kosmická agentura rozhodla ISS více otevřít. Soukromé společnosti se na Mezinárodní vesmírnou stanici mohou za určitých okolností dostat už dnes. NASA však svůj záběr nyní rozšiřuje, což přináší i nové možnosti pro vesmírné turisty. 

Facebook odstřihl Huawei. Google naopak přesvědčuje úřady, aby Číňanům mohl dále dodávat svůj software

První zájemce odstartuje ze zemského povrchu už příští rok. Mise může trvat až 30 dní. Podle listu New York Times si však NASA za každou noc strávenou ve vesmíru naúčtuje 35 tisíc dolarů. Většinu z této částky tvoří náklady na stravu, která vyjde až na 22 tisíc dolarů. Velmi významnou položkou je také voda, která vyjde na 11 tisíc dolarů. Za jeden přenesený gigabyte dat si poté NASA naúčtuje 50 dolarů. Celkové náklady na misi se tak mohou snadno vyšplhat až na 1 milionů dolarů. 

Zdroj
Gizmodo

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button