Novinky

Facebook odstřihl Huawei. Google naopak přesvědčuje úřady, aby Číňanům mohl dále dodávat svůj software

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou jsou poslední měsíce velmi napjaté. Neshody mezi vládními představiteli už se na víc přenesly také na jednotlivé společnosti. Své by o tom mohl vyprávět zejména Huawei a Apple. První jmenovaná firma se dostala na americký blacklist, čímž Američané dávají najevo, že Huawei považují za riziko pro vlastní národní bezpečnost. V Číně naopak rostou snahy k co nejširšímu bojkotu produktů Applu. 

Nyní se zdá, že přichází další roztržka. Smartphony od společnosti Huawei totiž nadále nebudou mít předinstalované aplikace Facebook, Instagram a WhatsApp. Jde tedy o nástroje, které patří do impéria Facebooku. S touto informací přišla agentura Reuters, která uvádí, že sociální gigant čínského výrobce odstřihl od možnosti instalovat tyto aplikace už v továrně. Uživatelé, kteří si smartphone od Huawei pořídí, si však aplikaci budou moct stáhnout sami. 

Nekonečný příběh pokračuje. Apple údajně kupuje startup zaměřující se na autonomní řízení

Zařazení Huawei na černou listinu znamená komplikaci zejména při shánění součástek od amerických podniků. Číňané si tak své dodavatele budou muset najít jinde nebo žádat o zvláštní povolení. Americká administrativa Huawei obviňuje s napojení na čínské tajné služby. Před několika týdny médií proběhla zpráva o tom, že Huawei hodlá od svého softwaru odstřihnout také Google. Výrobce mobilní techniky by tím pádem ztratil přístup k operačnímu systému Android. 

Poslední zprávy však naznačují, že Google začal usilovat o to, aby Huawei ve svém ekosystému udržel. Americká společnost má totiž za to, že pro národní bezpečnost bude lepší, když bude Huawei používat ve svých smartphonech operační systém Andriod, který je vůči případnému špehování chráněný mnohem lépe než systém, který by si Číňané vyvinuli sami sobě na míru. Google tak začal přemlouvat americké úřady, aby mu byla udělena výjimka a čínské smartphony i přes pobyt na černé listině dostávaly americký operační systém. 

Zdroj
Engadget
Štítky

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close