Novinky

Spotify a spol. zaplatilo interpretům skoro půl miliardy dolarů. Nejvíce připadá na Apple Music

Streamování se v posledních letech stalo nedílnou součástí hudebního průmyslu. Obzvlášť to platí po roce 2020, kdy se téměř nekonaly žádné koncerty. Nahrávací společnosti či nezávislí umělci obdrželi celkem od různých streamovacích platforem téměř půl miliardy dolarů. Většina samozřejmě připadá na dominantní hráče na trhu jako je Spotify, Apple Music nebo Amazon Music. Celkové částky se zdají vysoké, jejich přepočet na jednoho uživatele a srovnání s průměrnou platbou za měsíční členství ovšem ukazuje, jak málo umělci na streamování hudby dostávají. Nutno podotknout, že uvedené částky se týkají pouze poplatků zaplacených v USA. Jde ale o trh, kde sídlí nemalá část hudebního světa. Je zde také zdaleka nejvíce uživatelů streamovacích služeb. Můžeme si tedy udělat obrázek o tom, jak obchodní model hudebního streamování funguje. 

Hudební služba společnosti Apple vydavatelům zaplatila za přehrávání hudby uživatelům nejvíce. Konkrétně šlo o 163 milionů dolarů. Data zveřejnila organizace The Mechanical Licensing Collective, která ve Spojených státech drží dozor nad plněním autorských práv. Jen o něco málo méně získali umělci od švédské společnosti Spotify. Konkrétně šlo o 153 millionů dolarů. Spotify přitom celosvětově používá více lidí. Pro umělce je tedy výhodnější, pokud si lidé jejich hudbu přehrávají skrze Apple Music. 

První skládací iPhone nabídne podobně velký displej jako iPad mini a podporu Apple Pencil

Třetím největším hráčem je pak Amazon, jehož služba Amazon Music přinesla interpretům 42 milionů dolarů. A například služba Tidal, která si zakládá na vysoké kvalitě přehrávané hudby, zaplatila 6 milionů dolarů. Ukazuje se tak, že platby jednotlivých služeb jsou disproporční. Získat počty amerických uživatelů není jednoduché. Budou ale do jisté míry odrážet celosvětová čísla, která dohledatelná jsou. Zatímco Tidal používá okolo 3 milionů lidí, Spotify si platí 155 milionů uživatelů a dalších 350 milionů používá službu zdarma. V případě Applu Music analytici odhadují 70 milionů uživatelů.

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button