Novinky

Masivní únik prozradil hlavní novinky v iOS 13 a několik pikantností o chystaných iPhonech

Základním kamenem všech jablečných smartphonů a tabletů je operační systém iOS, který se má v letošním roce dočkat zásadní aktualizace. Alespoň tak to tvrdí zpráva, která se objevila na webu Bloomberg. Jeho zdroje s napojením na kalifornskou společnost se nechaly slyšet, že příchod iOS 13 bude na novinky mnohem bohatší, než tomu bylo u iOS12.

Majitelé iPhonů se mohou údajně těšit na implementaci tmavého režimu (Dark Mode), který je již od minulého roku součástí macOS. V mnoha ohledech jde o logický krok, jelikož tmavé téma může naplno využít potenciál OLED technologie. Zobrazení černé barvy se totiž rovná vypnutým pixelům, které nespotřebovávají žádnou energii. Za určitých okolností tak může tato softwarová úprava citelně ovlivnit celkovou výdrž, což je velmi vítaným bonusem.

Apple CarPlay čeká další vylepšení

Další novinka se má týkat rozhraní Apple CarPlay, které nabídne propracovanější uživatelské prostředí jednotlivých aplikací. Ačkoli se do CarPlay dostaly nové aplikace jako jsou Google Mapy či Waze, stále zde existuje spousta prostoru k vylepšení. Apple je v tomto směru často kritizován za to, že například zadávání adresy je možné pouze prostřednictvím hlasové asistentky Siri. To možná není problém ve Spojených státech, ale například nadiktování české adresy je nepřekonatelnou překážkou.

Populární navigace Waze konečně dostala podporu Apple CarPlay

Bude iPad bude opět o krok blíž Macu?

Zkrátka nepřijdou ani majitelé iPadů, pro které má Apple nachystanou novou úvodní obrazovku. Bližší podrobnosti pochopitelně známy nejsou, ale v tomto směru není vůbec těžké si domyslet základní kontury. Apple se snaží iPad Pro promovat jako plnohodnotnou náhradu za počítač, ovšem nejvíce limitujícím faktorem je samotné iOS.

V jádru jde stále o operační systém vyvíjený primárně pro smartphony, což je nejvíce patrné při pohledu na domovskou obrazovku. Obzvlášť u třináctipalcového iPadu Pro je plýtvání místem do očí bijící. Existuje tedy vysoká pravděpodobnost, že iOS 13 ve verzi pro iPad se opět o něco přiblíží desktopovému macOS.

Tip: Jak nastavit tmavý vzhled v macOS Mojave?

iPhone s trojitým fotoaparátem je téměř jistý

Stejný zdroj webu Bloomberg také potvrdil několik zajímavostí kolem chystaných iPhonů (11?). Mezi nimi nelze přehlédnout spekulaci, podle níž Apple vážně přemýšlí o přechodu z rozhraní Lightning na konektor USB-C. V Cupertinu si však velmi dobře uvědomují vážnost situace a proto není vůbec jisté, zda k tomu u letošních iPhonů skutečně dojde. Pak je tu již několikrát omílaná informace o hlavním fotoaparátu s trojicí objektivů. V praxi však tuto specialitku dostane pouze nejdražší model, ostatní se budou muset spokojit „pouze“ s duální optikou.

Mnohem pikantněji ale zní plány na rok 2020, kdy se má do iPhonu nastěhovat laserová kamera. Jejím smyslem bude lepší zpracování okolního prostředí, kterého Apple využije při fotografování a aplikaci prvků rozšířené reality. Paprsky laseru mají mít dosah více než 4 metry od zdroje, což dává tušit zásadní posun u portrétového režimu, který ani na současném iPhonu Xs a iPhone Xs Max (recenze) nepodává konzistentní výsledky.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button