Novinky

Mac mini s M2 Pro prošel prvními testy. Nárůst výkonu je v porovnání s předchozí generací naprosto brutální

Jednou z nejpřekvapivějších novinek, které Apple tento týden představil, je bezesporu Mac mini. Nejmenší počítač v nabídce totiž dostal zbrusu nové procesory. Kromě čipu M2 si můžete Mac mini pořídit také s podstatně výkonnějším M2 Pro, který uspokojí i náročné uživatele. To Macu mini okamžitě přidalo na atraktivitě, jelikož za velmi solidní peníze lze dostat nabušenou pracovní stanici.

Jen pár dní po uvedení tu navíc máme první výsledky z benchmarku GeekBench, které odhalují, o kolik si Mac Mini s M2 a M2 Pro polepšil v porovnání s předchozí generací, která spoléhala na čip M1. A hned na úvod mohu prozradit, že nárůst výkonu je v určitém pohledu doslova brutální.

Základní varianta modelu Mac mini s M2 získala v single-core testu 1 951 bodů, což představuje 18% nárůst. Mnohem větší rozdíl se však odehrává ve vícejádrovém testu, v němž nový Mac mini obdržel 9 003 bodů. V tomto případě jde o 73% nárůst. Ještě lépe však dopadl Mac mini s M2 Pro. Výsledky jednojádrových testů jsou sice stejné jako u M2, ovšem v multi-core disciplíně se ukazuje jeho skutečný potenciál. Mac mini s M2 Pro získal ve vícejádrovém testu 15 013 bodů, což představuje 66% rozdíl vůči M2, respektive 189% nárůst výkonu v porovnání s M1.

Samotný Apple uvádí, že M2 Pro nabízí výpočetní výkon, který byl ještě nedávno vyhrazen pouze pro velké pracovní stanice. A světě div se, nyní jej máme zabalený do malé krabičky, která se vám vejde pod monitor. Důležité je také dodat, že kromě silnějšího CPU a GPU mají nové čipy mnohem vyšší propustnosti paměti (až 200 GB/s) a výkonnější mediální engine. Řada čipů M2/Pro/Max navíc přidává pokročilejší akceleraci ProRes, takže úlohy jako je střih videa, jsou více než dvakrát rychlejší.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button