Novinky

Kosmická loď SpaceShip Two od společnosti Virgin Galactic se konečně dostala do vesmíru

Společnost Virgin Galactic ušla dlouhou cestu od tragické nehody v roce 2014. Během testovacího letu došlo k tragické nehodě, která si vyžádala život jednoho z pilotů. Vedení firmy se přesto rozhodlo pokračovat k dosžení cíle, na jehož konci má stát služba nabízející komerční lety na oběžnou dráhu.

Virgin Galactic je po nedávném letu k této metě opět o něco blíž. Ve čtvrtek se totiž její kosmické lodi SpaceShip Two podařilo dosáhnout výšky přes 80 kilometrů, odkud se úspěšně vrátila zpět na Zemi. Přestože šlo o relativně krátký let v řádu několika málo minut, z mnoha úhlů pohledu šlo o velmi důležitý milník. Během této doby se podařilo dokončit několik experimentů, které studovaly vliv mikrogravitace na zařízení obstarávající podporu života a potlačení nežádoucích vibrací.

Další cílem Virgin Galactic jsou testovací lety, během nichž se bude za pomoci závaží simulovat let s cestujícími. Následovat pak budou analýzy dat a řešení případných problémů. Na start s živou posádkou je tedy stále ještě brzy, ovšem vše spěje ke zdárnému konci.

Zakladatel Virgin Galactic, miliardář Richard Branson, se nechal slyšet, že pokud se neobjeví překážky zásadnějšího charakteru, dalšího posun lze očekávat v horizontu následujících měsíců. S ohledem na neurčitost jeho vyjádření je zřejmé, že to až tak horké nakonec nebude.

Dost možná jde pouze o chlácholivé gesto směrem k zákazníkům, kteří si u Virgin Galactic předplatili sedadlo. Americká společnosti si účtuje za vstupenku do světa vesmírné turistiky 250 tisíc dolarů. Mezi klienty pak často figurují světové celebrity, jako je například Ashton Kutcher či Tom Hanks.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button