Novinky

Konec “assembled in China”? Apple nejspíš část výroby iPhonů přesune do Indie

Na zadní straně každého iPhonu najdeme nápis “navrženo v Kalifornii” a “sestaveno v Číně”. V nejlidnatější zemi světa se jablečný smartphone vyrábí od svého počátku. V dohledné době by se to však mohlo změnit. Druhý nejdůležitější dodavatel Applu se totiž rozhodl přesunout těžiště svého podnikání z Číny do Indie, Vietnamu a Indonésie. Jedná se o společnost Pegatron, která sestavuje asi třetinu z celkového počtu vyrobených iPhonů. 

Pegatron ve zprávě, kde o svém rozhodnutí informuje, kalifornskou značku nijak nezmiňuje. Už delší dobu se ale mluví o tom, že Apple začne své vlajkové lodě vyrábět právě v Indii. Velmi podobné zprávy přicházejí také z Foxconnu, který je zodpovědný za většinu vyrobených iPhonů. Společnost už v roce 2016 oznámila, že v Indii otevře továrnu za 10 miliard dolarů. První iPhony v zemi vzniknou ještě letos. 

Apple si hodlá vyvíjet vlastní akumulátory nové generace

Všechny dostupné zprávy se shodují na tom, že v Indii mají ve výrobních zařízených obou společností vznikat vrcholné modely z nabídky značky. S největší pravděpodobností tak půjde o nástupce současným modelů iPhone XS/Max. Kromě vidiny nižších výrobních nákladů vede hlavní dodavatele Applu k přesunu alespoň části výroby do Indie také současná politická situace. Americký prezident Donald Trump totiž už Applu několikrát pohrozil, že dovoz jablečných výrobků do Spojených států z Číny zatíží clem. 

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button