Novinky

Komentář: první recenze iPhone Xs ukazují, proč Apple musel stáhnout iPhone X z prodeje

V loňském roce představený iPhone X (recenze) přinesl největší designovou změnu v celé historii jablečných smartphonů. Od modelu iPhone 3G se kalifornský výrobce držel stejného designového jazyka. Ať už se jednalo o iPhone 4 s ostře řezanými boky či iPhone 6/Plus, který přinesl radikální nárůst úhlopříčky displeje i běžný uživatel okamžitě poznal, že před sebou má iPhone.

Odstraněním domovského tlačítka a rámečků kolem displeje se Apple rozhodl otevřít novou kapitolu designu. Zároveň tím naznačil, jak budou vypadat jeho smartphony minimálně pro pět či více následujících let. Lví podíl na podobě současných modelů má Jony Ive, který se přiblížil své vizi zařízení s podobou jednolité skleněné destičky.

Bylo nutné změnit strategii

Asi není třeba nikomu vysvětlovat, že pro Apple je velmi důležité, aby jeho zákazníci co nejrychleji přesedlali na novou generaci smartphonů. Z minulých let jsme byli zvyklí, že s příchodem nových modelů zároveň došlo ke zlevnění těch předešlých. Méně náročné klientele se naskytla možnost dostupnějšího produktu, což bylo výhodné pro obě strany.

Letošní rok je v tomto směru naprosto odlišný. S uvedením iPhone Xs, iPhone Xs Max a iPhone Xr došlo ke stažení loňského iPhonu X, což téměř nikdo nečekal. Rozuzlení této netradiční strategie nabízí první recenze letošních novinek, které pomalu začínají plnit internet.

Téměř všechny publikované názory recenzentů se totiž shodují na tom, že pro drtivou většinu majitelů iPhonu X neexistuje významnější argument pro přechod na „eskovou“ řadu. Pokud by tedy Apple ponechal iPhone X v nabídce, s nejvyšší pravděpodobností by tím ohrozil prodeje iPhone Xs.

Ti, co upřednostňují cenu před funkcemi by zvolili iPhone Xr a náročnější skupina by logicky sáhla po lépe vybaveném iPhonu X, jehož výbava je velice blízko iPhonu Xs. Varianta s přídomkem “Max“ dává smysl pouze v případě, že chcete co největší displej.

iPhone X je až moc dobrý

Pro Apple bylo vždy těžké, aby přesvědčil své zákazníky k přechodu na „eskovou“ řadu. Nakonec ale pokaždé přidal něco, čímž dokázal zaujmout – Siri, Touch ID, 3D Touch či bezdrátové nabíjení. Upřímně si však troufám tvrdit, že pokud by lidé dostali na výběr mezi iPhone X levnějším o několik tisíc a iPhone Xs, drtivá většina z nich by nakonec sáhla po loňské „desítce“.

Recenze iOS 12: ve jménu rychlosti a stability

Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že iPhone X je i na dnešní poměry velmi výkonné zařízení, u něhož nepociťuji jakékoli omezení. Pokud bych „nutně nepotřeboval“ větší displej, upřímně bych o jeho výměně za iPhone Xs ani neuvažoval a další rok si hravě vystačil se stále vynikající „desítkou“.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button