FinderTipy a triky

Klávesové zkratky pro Koš

Koš je mnohými uživateli přehlíženou součástí Mac OS X. Pravda, není na tom mnoho vědy, přetáhneme soubor do koše a po čase jej vysypeme. V pořádku, proč ne, ale je tu i hrstka klávesových zkratek, která nám práci s košem ulehčí. Následující klávesové zkratky jsou dostupné při vybrání souboru, složky či skupiny dokumentů.

Poslat položku okamžitě do koše

  • CMD + DELETE – tato klávesová zkratka vám odešle označený soubor do koše bez zbytečných otázek a výmluv

Vrátit položku z koše zpět

  • CMD + DELETE – označte v koši jakýkoli soubor a využijte uvedené klávesové zkratky pro jeho návrat do původního umístění

Vysypat koš

  • SHIFT + CMD + DELETE – kdekoli v prostředí aplikace Finder provedete touto klávesovou zkratkou vysypání koše, pokud máte v předvolbách Finderu nastaveno zabezpečené vysypání koše, bude koš vyprázdněn tímto způsobem. Procesu vysypání předchází dotaz, zda si jste jisti svým jednáním.

Vysypat koš bez varování

  • SHIFT + OPTION (ALT) + CMD + DELETE – provede okamžité vysypání koše bez dotazu. Opět platí, pokud máte nastaveno zabezpečené vysypání koše, bude koš vyprázdněn tímto způsobem.

Chcete-li trvale nastavit koš pro zabezpečené vyprázdnění, zvolte předvolby aplikace Finder, v nabídce Pokročilé zvolte Vysypat koš zabezpečeně. Dokonce si můžete vygenerovat zástupce koše na vaší pracovní ploše prostřednictvím aplikace Terminál. Spušťte tedy Terminál a do příkazového řádku zadejte následující příkaz:

ln -s ~/.Trash ~/Desktop/Trash

Zdroj: OSXdaily.com

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button