Novinky

K čemu kabelku či batoh, když vám může vaše osobní věci nosit tento čtyřnohý robot

Pravděpodobně každý z vás už minimálně jednou viděl video, v němž se předvádí čtyřnozí roboti od společnosti Boston Dynamics. Vývojem stejných technologií se zabývá také řada dalších společností včetně Unitree Robotics, která se před nedávnem pochlubila svým nejnovějším robotem, kterého nabízí pod označením Unitree Go1.

Foto: Unitree

V podstatě jde podobně vypadajícího čtyřnohého robota, kterého vyrábí Boston Dynamics. Na rozdíl od něho je ovšem o něco menší a až pozoruhodně levný. Cena za základní variantu startuje na částce 2 700 dolarů (zhruba 56 000 Kč), což je o více než 70 000 dolarů méně, než co požaduje Boston Dynamics za model Spot.

Možná vás nyní napadlo, k čemu by vám takový robot mohl být dobrý. Prezentační video výrobce se vymezuje pouze na situace, v níž robot následuje svého majitele a nese mu například láhev s vodou či jiné drobné předměty. Popravdě řečeno, robotický průmysl stále zkoumá vhodné aplikace pro tento typ strojů. Například již zmíněný Spot je v současné době testován na řadě vědeckých pracovišť včetně areálu bývalé jaderné elektrárny Černobyl.

Foto: Unitree

Unitree však říká, že chce vyrábět cenově dostupné roboty, které se stanou alternativou k dronům a dalším gadgetům, za které jsou uživatelé ochotni utrácet. Role osobního šerpy se může v jistém ohledu zdát jako úsměvná, nicméně pro starší lidi by mohlo jít o zajímavého pomocníka, kterým jim například pomůže odnést těžký nákup.

Výrobce má na svém webu pouze základní přehled parametrů, kde se lze například dočíst, že robot zvládne uhánět rychlostí až 17 km/h, nicméně jeden podstatný údaj lze chybí. Unitree totiž neuvádí žádná data o výdrži. A jelikož Spot od Boston Dynamics zvládne fungovat maximálně 90 minut na jedno nabití, v případě Unitree Go1 nelze očekávat o moc lepší výsledky.

Co říkáte na čtyřnohé roboty, jako je Unitree či Spot? Dokážete si představit, jejich smysluplné využití? Dejte nám vědět v diskuzi.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close