Novinky

Je tu další kauza jménem Flexgate: majitelé MacBook Pro si houfně stěžují na problém s podsvícením displeje

Je tomu již tři roky, co Apple přišel s novým designem u modelové řady MacBook Pro. Jednou z klíčových novinek se stala přepracovaná konstrukce s citelně kompaktnějšími rozměry. Tenký profil se ovšem ukázal jako nepříjemný zdroj problémů. V prvé řadě jde o neustále propírané zasekávání jednotlivých tlačítek a obecně poruchovost celé klávesnice. To se Applu podařilo vyřešit až u aktuální hardwarové revize, která disponuje pryžovou membránou zabraňující vniknutí nečistot mezerami v klávesnici.

Klávesnice však není jedinou věcí, co trápí majitele MacBooků Pro. Čím dál častěji se začínají objevovat stížnosti na nerovnoměrné podsvícení v dolní části displeje. Mezi komunitou je tento defekt nazýván jako “stage light effect“ a jeho podstatu dobře vysvětluje přiložená fotografie.

Podle uznávaného webu iFixit je příčinou flex kabel vedoucí od základní desky do displeje. U předchozí generace MacBooku Pro Apple použil silnější vodiče, které byly daleko odolnější vůči mechanickému poškození.

Za problémy s podsvícením displeje u MacBook Pro může tenký flex kabel

Všechny modely MacBook Pro od roku 2016 však disponují tenkými flex kabely, které jsou sice proporčně úspornější, nicméně nevydrží toho tolik jako konvenční kabel. S každým otevřením víka MacBooku tak dochází k namáhání flexibilních pásků s vodiči, což postupem času vede k jejich nenávratnému zničení. Část zodpovědná za podsvícení displeje se většinou odporoučí jako první. Výsledkem je buď nekonzistentní podsvícení či dokonce kompletní výpadek.

Oprava zahrnuje výměnu celého displeje

Ve snaze vytvořit co nejtenčí panel se Apple odhodlal k pevnému připojení zmíněného kabelu k displeji. To v praxi znemožňuje jeho opravu, respektive náprava vyžaduje výměnu celého LCD panelu. Cena za tento úkon se přitom pohybuje vysoko nad deseti tisíci v závislosti na úhlopříčce a konkrétním modelu.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Nejsmutnější na celé věci je fakt, že Apple problém eviduje, ale doposud nespustil speciální program na výměnu po uběhnutí záručního krytí. Na toto téma již vznikla petice, pod níž se podepsalo již několik tisíc uživatelů. Doufejme tedy, že to kalifornského vrobce přiměje změnit svůj postoj a majitelům s výše popsanou závadou vyjde vstříc.

Setkali jste se na svém MacBooku Pro s některou z výše popsaných závad? Dejte nám o tom vědět v diskuzi pod článkem.

Zdroj
MR
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Je smutne sledovat, jak Apple kasle na zakazniky. Provadat ano, ale opravit to ne. Zastupci v CR delaji, ze u nas ten problem neni. 😉

    Spise se ceka, az klesne cena komponent, aby to Apple nestalo tolik. 🙂

    Mame na firme vice notebooku, ale prave tesne po zaruce, takze smula. 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close