Novinky

Je Apple Card sexistická? Steve Wozniak dostal desetkrát vyšší limit než jeho manželka

Včera se po internetu začala šířit zpráva, podle které začal Apple v rámci své Apple Card diskriminovat ženy. Šlo o to, že mužům údajně aplikace nabízela větší kreditní skóre než ženám. Pokud je to pravda, jedná se primárně o problém způsobený bankou Goldman Sachs, která se pro Apple stala dodavatelem bankovních služeb a bez ní by Apple Card vůbec nebyla možná. Společnost Apple je ovšem na ráně jako první.

 

Americký bankovní gigant v této souvislosti vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že rozhodnutí o udělení kreditního skóre má na starosti algoritmus a ten jedná zcela individuálně. V žádném případě podle banky nerozlišuje pohlaví žadatele. Jen pro úplnost – kreditní skóre je částka, kterou může uživatel každý měsíc skrze Apple Card utratit. Je tedy logické, že klienti s vyšší bonitou dosáhnou vyšších limitů. Rozhodování dnes tedy probíhá zcela automaticky. Počítač z veřejně dostupných zdrojů zhodnotí příjmy, dluhy a úvěrovou minulost klienta.

 

Kauzu otevřel programátor David Heinemeier Hansson, který na svém twitterovém účtu uvedl, že mu byl udělen vyšší limit než jeho ženě. Nyní se k Hanssonovi přidalo mnohem vlivnější jméno. O stejné zkušenosti totiž vypověděl i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. Tomu mělo být udělen desetinásobně vyšší kredit než jeho manželce. Obou mužům vadí to, že sňatek se svými partnerkami uzavřeli už před dlouhou dobou, podávají společné daňové přiznání a mají společný majetek. Není tedy důvod, aby jim byl udělen jiný úvěrový limit.

Apple chce do Apple Watch přidat Touch ID a přesunout antény do řemínku

Goldman Sachs na svou obhajobu tvrdí, že jejich algoritmus opravdu každého posuzuje individuálně, a proto není vyloučeno, že dva členové stejné rodiny dostanou jiné kreditní skóre. Argumenty obou stran jsou přesvědčivé a dávají smysl. Bude tedy zajímavé sledovat, kam se kauza posune dále.

Zdroj
BI

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button