Novinky

Japonské domácnosti začnou brzy okupovat vzdáleně ovládaní roboti. Budou uklízet a skládat prádlo z pračky

Od prvního momentu, kdy člověka napadlo sestrojit robota, sní většina z nás o autonomním stroji, který zastane roli osobního komorníka. Bohužel naše představivost značně překračuje současné možnosti technologií. Aktuálně nejpokročilejšími výdobytky jsou robotické vysavače a hlasoví asistenti ovládající chytré příslušenství.

Jeden japonský startup si ovšem myslí, že to může již velice brzy změnit. Společnost Mira Robotics chce v dohledné době uvést na trh robota Ugo, který má zastat celou řadu domácích prací. Na rozdíl od autonomních strojů však nebude robota ovládat software, ale lidský operátor.

Vyprázdní pračku a složí prádlo

Mira Robotics slibuje, že Ugo bude schopen vykonávat řadu běžných úkonů, jako je například vyprazdňování pračky a skládání oblečení. To se může na první pohled zdát jako jednoduchá práce, ale pro roboty jde o téměř neřešitelný úkol. Aby autonomní robot mohl složit třeba ručník, musí chápat jak se měkké materiály deformují, vnímat vizuální podněty a mít dostatečnou obratnost. Zatímco pro člověk nejde o nic světoborného, na světě neexistuje žádný robot a ani platforma, která by něco podobného dokázala.

Z toho důvodu chce Mira Robotics vyměnit elektronické mozky robotů za lidi, čímž odstraní řadu technologických problémů. Generální ředitel společnosti, Mira Ken Matsui tvrdí, že pokud vše půjde dle plánů, roboti skládající oblečení budou pouze začátek. Matsui totiž věří, že jeho roboti se mohou starat o seniory, pečovat o domácí mazlíčky, vařit, nebo třeba uklízet domácnost.

Ugo disponuje základnou poskytující dostatečnou stabilitu a armádou nejrůznějších senzorů, které mu dávají přehled o okolním prostředí. K válcovému trupu je připevněna dvojice robotických ramen, které mohou měnit svou pracovní výšku dle aktuální potřeby. Manipulaci s předměty obstarávají kleště, které mají slušný rozsah úchopu, ovšem nelze s nimi provádět jemné úkony, jako je například otevření láhve s pitím.

První roboti se v domácnostech objeví ještě letos

Mira Robotics plánuje v létě letošního roku začít s beta testování ve skutečných domácnostech. Primárně se chce zaměřit na rodiny s dětmi, kde bude Ugo sloužit také jako chůva. Přestože ještě nebyly stanoveny přesné ceny, pronájem robota na osm hodin má vycházet na zhruba 225 dolarů (přibližně 5 000 Kč) měsíčně.

Společnost dále uvádí, že vyvíjí vlastní platformu virtuální reality pro operátory, kteří budou roboty vzdáleně ovládat. V první fázi projektu chce Mira Robotics vytvořit vlastní operační středisko a postupně tuto práci dál outsourcovat.

Robot Ugo vypadá v současné verzi funkčně, ovšem během demonstrací jsou jeho pohyby až příliš pomalé a zbytečně opatrné. To se má však u komerční verze změnit. V dohledné době bude zajímavé sledovat, s jakou reakcí se Mira Robotics setká na domácím trhu. Přestože jde o zajímavou myšlenku, moc dobře si neumím představit, že by si evropský uživatel nechal doma jezdit robota, kterého by ovládal jiný člověk. Jak se na tuto problematiku dálkově ovládaných robotů v domácnosti díváte vy? Podělte se s námi o váš názor v diskuzi pod tímto článkem.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close