Články

Jaký je skutečný rozdíl mezi konfiguracemi modelu MacBooku Air s Apple M1 procesorem?

Po uvedení nového MacBooku Air s čipsetem Apple M1 začala řada uživatelů komentovat komický rozdíl mezi základní verzí startující na částce 29 990 Kč a variantou za 37 990 korun. Oba modely totiž mají stejný osmijádrový procesor a 16jádrovou jednotku pro Neural Engine.

Rozdíl mezi oběma verzemi tvoří v grafický koprocesor, který má u základní varianty 7 jader, zatímco dražší MacBook Pro se chlubí osmijádrovým GPU. Na první pohled to tedy vypadá, že Apple u levnějšího MacBooku Air pouze uzamkl jedno grafické jádro. Někomu to může přijít jako naprostá bizarnost, jelikož rozdíl ve výkonu obou MacBooků bude z tohoto pohledu minimální.

Rozdíl mezi konfiguracemi je složitější než vypadá

Ve skutečnosti je rozdíl mezi levnějším a dražším MacBookem Air úplně jinde. Stejně jako ostatní výrobci čipů i Apple nejspíše používá něco, co se nazývá binning procesorů.

Zatím se nikomu nepodařilo najít výrobní proces, který by dokázal zaručit dokonalou výrobu čipů. To samé platí také v případě čipsetu Apple M1, jehož masová produkce je díky 5nm procesu extrémně náročná na přesnost. Když vyrábíte procesory s tak šílenou přesností, do hry vstupuje řada okolních vlivů, jako je například maximální čistota vzduchu v prostorech, kde probíhá samotná produkce.

Zdroj: Apple

Výrobci čipů se sice snaží o maximálně sterilní prostředí, nicméně je téměř nemožné se zbavit všech mikroskopických částeček, které mohou kontaminovat čerstvě vyrobené procesory. Každá nová várka čipů tak prochází speciální kontrolou, během níž dochází k rozdělování vyrobených kusů v závislosti na jejich kvalitě.

To v praxi znamená, že ten nejlepší čipset Apple M1 bude v ideálním případě bez jakékoli kontaminace a výrobních vad. Takový kus pak dokáže nabídnout ten nejvyšší možný výkon a dokáže pracovat při maximální taktovací frekvenci déle a efektivněji. Naopak procesor s nižší jakostí bude o něco pomalejší a může se rychleji zahřívat.

Chytrý způsob jak snížit výrobní náklady

Rozdíl mezi levnějším a dražším MacBookem Air tedy není pouze v tom, že jeden může používat o jedno grafické jádro navíc a druhý ne. Spíše to bude o tom, že některé čipy mohly utrpět mírné poškození na grafickém koprocesoru a tím pádem by s plným počtem jader nemusely fungovat tak, jak inženýři Applu zamýšleli.

Zdroj: apple

Výhodou tohoto přístupu je obrovská úspora výrobních nákladů. Místo toho, aby Apple vyhodil čipy, které nesplňují všechna kritéria, může většinu z nich použít pro osazení do základní verze MacBooku Air, kterému uzamkne jedno grafické jádro.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close