FinderTipy a triky

Jak změnit ikony

Existuje několik způsobů jak změnit ikony u adresářů, programů a nebo souborů v Mac OS X. Dnes si ukážeme dva nejjednodušší. Pro první způsob není potřeba nikde hledat žádný software, ale vše uděláme přímo z prostředí Mac OS X. Najdeme si obrázek, který chceme použít jako ikonu a otevřeme jej v aplikaci Náhled. Nejlépe se nám bude pracovat s obrázky ve formátu průhledný PNG, ale ikony lze udělat z jakéhokoliv formátu. Obrázek označíme celý (nebo si uděláme výběr) klávesovou zkratkou CMD + A a zkopírujeme do schránky stisknutím CMD + C. Pravým tlačítkem myši klikneme na soubor (program nebo adresář) u kterého chceme změnit ikonu a klikneme na Informace. Otevře se nám okno s informacemi o souboru (jako na následujícím obrázku). Klikneme na ikonu v levém horním rohu (po kliknutí na ikonu se okolo ní objeví stín) a stiskneme CMD + V. Zavřeme okno Informace a je hotovo. Pokud chceme vrátit ikonu do původního stavu stačí na ní pouze kliknout a zmáčknout klávesu delete.

Druhým způsobem je použití jednoho z mnoha dostupných placených nebo neplacených programů. My se podíváme na neplacený. Pro naše potřeby bohatě poslouží program jmenující se LiteIcon od vývojářů z FreeMacSoft. Program má velice jednoduché ovládání a přesto, že je pouze v angličtině, nemělo by ovládání dělat nikomu problémy. Jednoduše přetáhněte obrázek na ikonu v programu kterou chcete změnit a klikněte na Apply Changes. Pokud se v budoucnu budete chtít vrátit k původním ikonám není nic jednoduššího než opět otevřít LiteIcon a v menu kliknout na Tools -> Restore all system icons. K dispozici jsou tři různé verze podle toho, který operační systém používáte. Program také umí otevřít soubory .icontainer. Lze měnit ikony u všech systémových souborů nebo složek. Program určitě stojí za vyzkoušení i třeba jenom proto, že je naprosto zdarma. Samozřejmě pokud se vám program líbí, zkuste poslat vývojářům nějakou tu korunu.

Verze 1.2.2 pro Mac OS X 10.4 ke stažení zde: Version 1.2.2

Verze 1.3.1 pro Mac OS X 10.5 ke stažení zde: Version 1.3.1

Verze 2.0 Beta pro Mac OS X 10.6 a 10.7 ke stažení zde: Version 2.0 Beta

 

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

Back to top button