MacNovinkyPoradnaTipy a trikyZačínáme s Macem

Proč a jak bezpečně vyjmout z Macu připojené disky a paměťové karty

Pokaždé, když připojíte k Macu jakoukoli periferii ve formě externího úložiště, měli byste dodržovat pravidlo bezpečného vyjmutí. V dnešním článku se podíváme jak na to a proč je dobré tento proces nepodceňovat. Ve svém okolí se často setkávám s uživateli, kteří připojený flash disk jednoduše vysunou z USB a neřeší možná rizika, která jsou s tímto stylem chování spojená.

General-Eject-icon

Pokud se například rozhodnete překopírovat fotografie z SD karty do Macu, ukončení transferu neznamená, že počítač s připojeným diskem už dále nekomunikuje. V každém případě je proto nutné před vyjmutím média dát operačnímu systému pokyn, že s ním už dále nechcete pracovat. Jestliže tak neučiníte, může dojít k nenávratnému poškození uložených dat.

Kdy hrozí největší riziko ztráty dat při nekorektním vyjmutí disku?

  • Instalace aplikací z externího média
  • Kopírování souborů
  • Během formátování
  • Při spuštěné aplikaci, která pracuje s daty na připojeném disku

Když se nepodaří disk vysunout bezpečně, operační systém vás o tom informuje chybovou zprávou. Tato varovná hláška má uživateli pomoci s navyknutím na postup, který vás může ušetřit od velmi nepříjemných situací při možné ztrátě dat.

Jak správně vyjmout připojený disk

1. Po připojení disku k počítači se automaticky zobrazí zástupce na ploše. Po kliknutí pravým tlačítkem myši zvolte položku Vysunout.

Snímek obrazovky 2016-05-28 v 10.36.10

2. Dalším možností jak bezpečně vysunout médium, je otevřít okno Finderu a v postranním panelu kliknout na ikonu vysunutí. Jakmile disk z nabídky zmizí, lze ho bezpečně odebrat z příslušeného portu.

Snímek obrazovky 2016-05-28 v 10.36.40

3. Předposledním způsob je z uživatelského hlediska nejjednodušší a zároveň nejrychlejší. Levým tlačítkem myši uchopte zástupce disku a přesuňte na ikonu koše v Docku.

Snímek obrazovky 2016-05-28 v 10.37.42

 

4. Pro milovníky klávesových zkratek existuje kombinace CMD + E. Klávesové kombinace obecně patří mezi nejrychlejší způsoby, jak urychlit řadu rutinních úkonů. Pokud si chcete některé osvojit, přečtěte si náš předchozí článek o klávesových zkratkách.

Zdánlivě banální úkon mnoho uživatelů ignoruje a disky odebírá nekorektním způsobem. Svým neopatrným chováním riskují nevratné poškození či v horším případě ztrátu dat. Pokud se tedy nechcete dostat do stejné situace, mějte naše doporučení na paměti – vyplatí se to.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

3 Komentáře

    1. Dobrý den, na klávesovou zkratku CMD + E jsem úplně zapomněl. Moc děkuji za upozornění, článek jsem již doplnil. 😉

      1. Aneb proč to dělat jednoduše, když to jde složitě 😀 Nic ve zlém, Richarde.

Close