Tipy a triky

Jak na Apple Watch s watchOS 7 aktivovat a používat funkci optimalizované nabíjení

Chytrý způsob, jak zpomalit stárnutí baterky v Apple Watch

Apple včera vydal kromě iOS 14 také aktualizaci operačního systému watchOS 7, která přináší celou řadu nových funkcí. Většinu pozornosti na sebe strhly nové ciferníky, přidané sportovní aktivity a další drobná vylepšení. Ve watchOS 7 však přibyla také jedna poměrně skrytá funkce, kterou Apple nikde nezmiňoval a na první pohled není ani vidět. Jde o funkci nazývanou Kondice baterie a Optimalizované nabíjení, což je v podstatě to samé, co najdeme také na iPhonech od verze iOS 11.3 a novější.

Nová položka se ukrývá v nastavení, kde si můžete ověřit, jak je na tom baterie z hlediska kondice. Vlivem stáří a probíhajících chemických reakcí dochází k degradaci akumulátoru, což se projevuje kratší výdrží či v horším případě nekorektním chováním celých Apple Watch. 

Chytrý způsob, jak zpomalit stáří baterie

Významný vliv na kondici všech Li-Ion akumulátorů má styl nabíjení, respektive jak vypadá naše nabíjecí rutiny. A jelikož baterka uvnitř Apple Watch sbírá nabíjecí cykly o poznání rychleji než takový iPhone či MacBook, rychleji dochází také k jejímu opotřebení. Tomu se prakticky nelze nijak ubránit, nicméně Apple přišel na zajímavý způsob, jak stárnutí baterie alespoň zpomalit.

Tuto funkci nazývá Optimalizované nabíjení, kterou si nově můžeme aktivovat také na Apple Watch. Celé kouzlo tkví v tom, že Apple Watch si zapamatují, kdy je zpravidla nabíjíte a podle toho upraví samotný proces napájení tak, aby se baterie nenabila více než na 80 procent. Do plné kapacity se akumulátor nabije až těsně předtím, než hodinky sundáte z nabíječky – typicky každé ráno.

Dost ale bylo teorie, nyní si ukážeme, jak na Apple Watch zapnout optimalizované nabíjení.

  • V prvé řadě je nutné mít na Apple Watch nainstalované watchOS 7
  • Přejděte do nastavení a zvolte sekci Baterie
  • Vyberte položku Kondice baterie
  • V dolní části obrazovky aktivujte funkci Optimalizované nabíjení

Z vlastní zkušenosti na iPhonu mohu potvrdit, že funkce funguje spolehlivě. Nemusíte se tedy bát, že byste ráno hodinky sundavali bez plně nabitého akumulátoru. V prvních dnech od aktivování se funkce může tvářit, že nefunguje, což ovšem není pravda. První dny až týdny se hodinky učí vaše nabíjecí rutiny a až následně spustí samotnou optimalizaci nabíjení.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button