Tipy a triky

Jak integrovat ChatGPT pomocí zkratky do systémových funkcí a aplikací na iOS

ChatGPT je bez pochyby fenoménem posledních několika měsíců. Od své první verze udělal tento jazykový model obrovský pokrok a dnes již pomáhá stamilionům uživatelů šetřit práci i při každodenních činnostech. ChatGPT má však mnohem větší potenciál, než pouze odpovídat na otázky ve webovém rozhraní, a proto se jistý uživatel Federico Viticci rozhodl vytvořit zkratku, jenž pomůže integrovat umělou inteligenci do přímé spolupráce s iOS.

Účel této zkratky je umožnit uživateli nejen možnost ptát se na otázky, ale i vykonávat příkazy. Mezi hlavní funkce, které dostanete navíc oproti standardní webové verzi ChatGPT, patří jednoznačně práce s aplikací Hudba. Prostřednictvím této zkratky totiž můžete požádat chatbota, aby vám vytvořil playlist se skladbami od určitého autora, s podobným žánrem, datem vydání či mnoha dalšími parametry. Pokud tedy rádi objevujete nové skladby, tak nyní si můžete nechat doporučovat hudbu nejen pomocí algoritmů Apple Music, ale i pomocí ChatGPT.

foto: Macstories

Zkratka od Federico Viticci dále umožňuje i integraci s připomínkami, kalendářem či funkcí Live Text. Dle slov tvůrce je však toto první verze a v budoucnu bude přidávat další vymoženosti, které posunou zkratku na novou úroveň. Mezi chystané novinky patří například možnost spouštět příkazy v terminálu na macOS či zpracovávat obsah textových dokumentů ze Souborů a Finderu.

Za 5 dolarů na 3 měsíce

Jeden z motivů, proč tuto zkratku vytvořil, má dle jeho slov přímou spojitost s velmi dobrou implementací ChatGPT do Windows. Chtěl totiž to samé udělat i pro systémy iOS, iPadOS macOS, a watchOS, aby uživatelé jablečných produktů kvůli volbě své platformy nemuseli oželet spoustu zajímavých funkcí.

foto: Pexels (autor: Andrew Neel)

Pokud se vám tato zkratka líbí a chtěli byste ji používat, tak zde je kompletní návod, jak ji nastavit a používat. Dopředu je však ještě nutné upozornit, že používání ChatGPT za pomocí třetí strany je placené a minimální počáteční investice vás aktuálně vyjde na 5 amerických dolarů. Dle mého názoru jde o naprosto přiměřenou částku a za svých 5 dolarů můžete používat tuto vychytanou zkratku společně s API rozšířením až 3 měsíce.

Jak ChatGPT dostat do iOS

Jako první krok je potřeba si založit účet u společnosti OpenAI, která ChatGPT vytvořila a nyní jej spravuje. Můžete tak učinit na odkazu zde.

Po založení účtu je potřeba přejít na tuto URL adresu, jenž spadá opět pod OpenAI. Nyní je potřeba kliknout na „Set up paid account,“ zvolit, zda jste jednotlivec či společnost a zadat údaje o své platební kartě. Po dokončení těchto kroků se vám z vaší platební karty odečte 5 dolarů a na vašem účtu OpenAI se vám připíší tokeny, za které budete moci ChatGPT za pomocí zkratky od Federico Viticci používat.

Mějte však na paměti, že tato platba se opakuje měsíčně a pokud si tedy nejste jisti, zda chcete tuto zkratku pravidelně používat, tak poté doporučuji členství ihned zrušit, nechat jej doběhnout a v případě potřeby kdykoliv bez problémů obnovit. Tyto kredity u ChatGPT API budete poté moci při první platbě používat až 3 měsíce.

Nyní je potřeba vygenerovat API klíč, který bude sloužit jako vstupní prvek k používání zkratky. Přejděte opět na tuto URL adresu, zvolte symbol tří čárek vpravo nahoře, sjeďte dolů, zvolte svůj účet a klikněte na tlačítko „View API Keys.“ Zde si budete moci vygenerovat svůj unikátní API klíč, který si opíšete. Po splnění všech kroků je nutné stáhnout encoder zkratky zde a přidat jej jako novou zkratku.

Následně si stáhnete samotnou zkratku zde a při přidávání do aplikace Zkratky vyplníte do pole s označením „text“ právě váš API klíč, jenž jste v minulém kroku vygenerovali.

 

Jakmile zkratku spustíte, zobrazí se vyskakovací okno, kam zadáte požadovaný příkaz či dotaz. Následně po vás bude chtít zkratka povolit několik přístupů nutných ke správnému fungování a vámi požadovaný úkol se vykoná.

Pokud by vám zkratka hlásila jakékoliv chybové hlášky, tak je problém pravděpodobně v neplatném API klíči či nenainstalovaném encoderu. Při setkání s těmito problémy tedy doporučuji zkontrolovat, zda máte nainstalovaný encoder, vygenerovat úplně nový API klíč, zkratku smazat a znovu ji nainstalovat s novým API klíčem.

Jak se vám větší integrace ChatGPT do iOS líbí? Budete tuto zkratku používat nebo raději počkáte, jestli nepřijde se svým řešením samotný Apple? Vaše názory nám napište dole do diskuze. Pokud též máte ohledně tohoto tématu nějaký dotaz, můžete jej sdělit pod tímto článkem či zkusit najít odpověď na tomto odkazu, kde sám autor zkratku a její fungování podrobně popisuje.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button