Jak a proč na Macu používat Launchpad
Jednou z často opomíjených funkcí operačního systému macOS je Launchpad. V podstatě jde o rozhraní zobrazující všechny nainstalované aplikace ve stylu, jaký je obvyklý pro iPhone a iPad. Ačkoli existují mnohem efektivnější způsoby, jak na Macu spouštět aplikace, přesto by Launchpad neměl uniknout vaší pozornosti. Osobně jsem Launchpad dlouhé roky přehlížel, nicméně po několika úpravách jsem mu nakonec přišel na chuť.
Launchpad můžete aktivovat hned několika způsoby. Kromě ikony v Docku k tomu můžete použít například zástupce na Touch Baru či skrze Aktivní rohy. Pokud se chcete dozvědět o tom, jak Aktivní rohy fungují a správně nastavit, doporučujeme přečíst náš návod (článek zde), který najdete rubrice Tipy a triky. Launchpad lze spustit také dotykovým gestem na trackpadu, kdy stačí sevřít palec tři prsty. Je tedy pouze na vás, jaký způsob vám přijde nejpohodlnější. Mě se nejvíce osvědčilo zmíněné gesto na trackpadu a nastavení aktivního rohu.
Jednou z možností, jak zobrazit Launchpad, je nastavení funkce Aktivní rohy
Proč mě Launchpad baví?
Důvod, proč mě Launchpad baví používat, je jeho konzistentní vzhled korespondující s rozhraním, na jaké jsem zvyklý u iPhonu. Druhou věcí je samotný design – mám rád přímočará řešení a to Launchpad splňuje naprosto dokonale.
Můj přístup k Launchpadu je takový, že ho používám pouze jako přístup k nejčastěji používaným aplikacím. Ty mám seřazené na první straně, abych k nim měl co nejlepší přístup. Všechen ostatní software mám „odhozený“ na další straně, kam zavítám pouze minimálně. Řazení aplikací probíhá naprosto stejně jako u iOS. Stačí kurzorem myši najet nad konkrétní ikonu a dle libosti ji přetáhnout.
Držením tlačítka myši či trackpadu nad aplikací se ikony rozvibrují a zobrazí se u nich křížek, který slouží pro odinstalování z paměti zařízení. Jelikož Launchpad přebírá část prvků z iOS, lze u něj aplikovat stejné postupy. To v praxi znamená, že kromě organizace můžete například přetáhnutím jedné aplikace na druhou vytvářet složky.
Pokud patříte mezi dlouholeté uživatele Macu a Lauchpad nepoužíváte, zřejmě u toho už navždy zůstanete. V praxi sice nenabízí žádnou přidanou hodnotu, na druhou stranu je dobré o této funkci vědět a dát ji alespoň šanci. Třeba jí nakonec přijdete také na chuť stejně jako já.