Tipy a triky

Jak nastavit a používat Aktivní rohy na Macu

Operační systém macOS nabízí celou řadu zajímavých funkcí, s jejichž pomocí si lze výrazným způsobem usnadnit rutinní úkony. Pokud pominu Automator, mezi mé nejoblíbenější vychytávky na Macu patří Aktivní rohy, které vás v tomto článku naučím používat. Meritu věci spočívá v aktivaci předem nadefinované akce po najetí kurzorem myši do jednoho ze čtyřech rohů plochy. Jakmile si Aktivní rohy nastavíte a začnete používat, rázem zjistíte, že jde o nesmírně elegantní způsob ovládání, který velmi rychle zamilujete.

K samotnému nastavení se dostanete po kliknutí na ikonu Předvolby systému a zvolení položky Mission Control. Následně už stačí kliknout na ikonu Aktivní rohy…, která se nachází v levém dolní části otevřeného okna. Na přiloženém screenshotu vidíte moje nastavení, které vyhovuje mým konkrétním potřebám. Pro každý roh lze z nabídky vybrat jednu z devíti přednastavených akcí. Záleží tedy pouze na vás, pro jakou z nich se rozhodnete a jaký roh ji přidělíte.

Aktivni_rohy2

Aktivní rohy nejčastěji používám pro vyvolání Mission Control, který mi zobrazí náhledy otevřených oken a aktivních ploch. Neméně často volím zkratku pro zobrazení plochy a uspání monitoru, kdy nemusím nic pracně hledat v horním menu. Když se chystám na kutě nebo pryč z domu, jednoduše najedu kurzorem myši do levého dolního rohu a rázem je „vypnuto“.

macbook_corner

S ohledem na možný počet variací si lze Aktivní rohy přizpůsobit přesně dle individuálních potřeb. Je ovšem pravdou, že jakmile se s funkcí sžijete, začnete v nabídce postrádat větší volnost při personalizaci. Ale kdo ví, třeba nás Apple příjemně překvapí v jedné z následujících aktualizací macOS.

Do komentářů nám mezitím můžete napsat, zda Aktivní rohy používáte, případně jak vypadá vaše oblíbené nastavení této šikovné a zároveň přehlížené funkce.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

Close