Novinky

IPS ani OLED už nestačí. Apple vyvíjí novou generaci hybridních QD-LED displejů

“Pokrok nezastavíš.” Nevinná hláška, kterou sem tam slýchává asi každý z nás je ale ve skutečnosti až strašidelně pravdivá. Vývoj technologií zkrátka snad nikdy nespí a své o tom, jakožto jeden ze zástupců technologických gigantů v současném světě, ví i Apple.

iPhone XRNahradí QD-LED displeje starší IPS a OLED?

Ten si včera (čtvrtek 2.5.2019) nechal zaregistrovat nový patent hybridního displeje, který kombinuje klasické LED diody s QD (quantum dot display) polovodičovými nanokrystaly. “Kvantové tečky,” jak se v češtině někdy s oblibou říká, jsou fotoluminiscenční částice, které dokáží převést získané světlo ze zdroje jasněji a s větším barevným rozsahem, než na jaký jsme doposud zvyklí z OLED technologie. Podobnou technologii už nějaký ten pátek využívá i Samsung, který nabízí televize s označením QLED. Jihokorejský výrobce však tuto technologii používá jen pro zvýšení podsvícení, nikoli k osvětlení jednotlivých pixelů. Opravdové QD-LED obrazovky jsou tak zatím dostupné jen v laboratořích. 

Zpět ale k novému typu displeje. Co konkrétně by běžnému uživateli přinesl? Kromě vyššího jasu, barevného rozsahu nebo integrace do ohebných smartphonů by měl QD-LED také umožňovat použití vyššího rozlišení s hustotou pixelů až 1000 ppi (pro příklad, současné iPhony Xs disponují 458 pixely na palec), rychlejší odezvu dotyku a také větší úspornost. A právě příslib nižší spotřeby energie je pro koncové uživatele asi jednou z nejlákavějších vlastností nových obrazovek. Podle některých zahraničních zdrojů bychom se nových displejů mohli dočkat už v roce 2020.

Tohle jsou všechny důvody, proč si (ne)koupit iPhone Xs Max

Štítky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close