Novinky

Od automatické myčky k iPhonu. Průzkum vědců ukázal, jak se v průběhu let měnilo vnímání bohatství

Vlastníte iPhone? Tak v tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Podle velké části obyvatel této planety jste bohatým člověkem. Nedávný sociologický průzkum agentury National Bureau of Economic Research, na který upozornil web Business Insider, totiž ukázal, že vlastnictví iPhonu je nejběžnějším symbolem bohatství. Autoři průzkumu z univerzity v Chicagu k výsledku své studie vysvětlili, že v rámci průzkumu vnímání bohatství analyzovali pohledy na svět napříč skupinami lidí s různými příjmy, politickými pohledy na svět, vzděláním nebo etnickým původem.

Zaznamenané výsledky poté ukázaly, že žádná jiná značka není pro tak velkou skupinu lidí symbolem vyššího společenského statusu než právě výrobky od Applu. Výsledná studie také zmiňuje, že pokud někdo vlastní iPhone, existuje hned 69% šance, že dotyčný patří do vyšší příjmové skupiny.

Tesla chystá dalšího trhače asfaltu. Připravovaný pick-up nabídne řadu vychytávek

Podobně je vnímáno také vlastnictví iPadu, které za známku vyššího společenského postavení považuje 66 procent dotázaných. Studie hovoří o tom, že vlastnictvím iPadu se dá poměrně spolehlivě odvodit, že dotyčný má vyšší příjem než 67 procenta populace. Poměrně vysoko se v tomto žebříčku umístil také smartphone s Androidem, který symbolizuje bohatství pro 59 procent dotázaných. Průzkum se uskutečnil na vzorku téměř šesti a půl tisíce osob. Průzkum také porovnává, jaké výrobky lidé jako symbol luxusu považovali v minulosti. Například v roce 1992 bylo za symbol bohatství považování vlastnictví myčky nádobí.  

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button