Novinky

iPhone 16 Pro posune hranice mobilní fotografie díky těmto čtyřem vylepšením

Zní to neuvěřitelně, ale od uvedení další generace iPhonu nás dělí pouhé čtyři měsíce. S tím jde ruku v ruce sílící vlna úniků, které dávají tušit, jak bude vypadat klíčová výbava chystaných modelů iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max. Zatím víme, že oba smartphony dostanou o něco větší displej, dedikovanou spoušť fotoaparátu a značně vylepšenou optiku.

Ultraširokoúhlý fotoaparát bude ještě lepší

Řada posledních spekulací naznačuje, že iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max dostanou přepracovaný širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 48 megapixelů. To bude představovat celkem zásadní posun, jelikož stále aktuální iPhone 15 Pro má „pouze“ 12 megapixelů. To samo o sobě přinese mnohem kvalitnější výstup, který najde uplatnění zejména za zhoršených světelných podmínek. 

Uživatelé dostanou díky vyššímu rozlišení větší flexibilitu při následných úpravách, přičemž snímky samotné by měly být mnohem detailnější. Opomenout nelze ani video, respektive režim pro záznam stereoskopických klipů, jejichž rozlišení by mohlo poskočit ze současných 1080p na 4K rozlišení.

Delší ohnisko na teleobjektivu

Současný iPhone 15 Pro Max využívá novou konstrukci tetraprismatického objektivu, který dovoluje pořizovat snímky a video s pětinásobným přiblížením. Apple však hodlá u iPhonu 16 Pro jít ještě o kus dál a teleobjektiv vybavit delším ohniskem. V kuloárech se dokonce hovoří o tom, že iPhone 16 Pro Max by mohl dostat optiku s periskopickou technologií, jakou už delší dobu používá některá androidí konkurence.

Nová generace antireflexní vrstvy

Pokud často fotíte iPhonem, tak jste již určitě všimli, že při jasném světle se na fotografiích objevují nechtěné odlesky. Jde o dobře známý problém, který je iPhonům často vytýkán, jelikož odlesky vytváří na snímcích rušící artefakty. Podle nejnovějších zvěstí však Apple našel řešení a aktuálně testuje prototypy iPhonu 16 Pro s novou generací antireflexní vrstvy, která tento neduh značně eliminuje. Konkrétně jde o povrchovou úpravu objektivu typu ALD (Atomic Layer Deposition), která by měla být ve finální verzi aplikována na všechny tři objektivy.

Hlavní fotoaparát dostane nový snímač

Největší vylepšení se tradičně odehraje na poli hlavního fotoaparátu. Pod objektivem se má údajně nacházet zbrusu nový formát skládaného snímače od Sony, který odděluje fotodiody a tranzistory pixelů. Ty jsou totiž obvykle spojeny do jedné vrstvy. Díky tomu mohou být samotné fotodiody (část zachycující dopadající světlo) výrazně větší, a to při zachování stejné velikosti čipu. Společnost Sony dokonce tvrdí, že tento typ snímače dokáže zachytit dvakrát více světla než stávající řešení používané ve všech současných smartphonech. To v praxi bude znamenat dramatické zlepšení kvality výstupu ve všech myslitelných oblastech.

iPhone 15 Pro Max, přírodní titan, zadní strana
iPhone 15 Pro Max | foto: Richard Streit

Zatím však není jisté, zda se nový snímač objeví v obou modelech iPhone 16 Pro. Osobně se však přikláním k názoru, že Apple půjde stejnou cestou jako v případě loňské generace a skládaným čip s novým teleobjektivem dostane pouze iPhone 16 Pro Max.

Co na avizované novinky u fotoaparátu v iPhone 16 Pro říkáte, případně na jakou z nich se těšíte nejvíc. A plánujete vůbec v letošním roce upgrade na novější iPhone, nebo si ještě jeden rok počkáte? Dejte nám vědět v diskuzi.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button