Novinky

Intel se nemůže smířit s odchodem Applu. Vymyslel vlastní testy výkonu, kde Intel Core i7 poráží Apple M1

Nové Macy s čipsety Apple M1 sklízí jednu pochvalu za druhou. Recenzenti si libují ve vysokém výkonu a dlouhé výdrži, což v Intelu evidentně nesou hodně těžko. Převážně kladné reakce odborné veřejnosti se pravděpodobně staly důvodem, proč Intel vyrukoval s vlastním porovnáním čipsetu M1 s jeho nejnovějším procesorem Intel Core i7 11. generace.

Recenze Mac mini s čipsetem M1: když se neuvěřitelný výkon potká s nízkou cenou

Při pohledu na publikované benchmarky je nadmíru jasné, že si Intel dal velmi záležet na tom, aby jeho procesor vyšel ze všech testů jako vítěz. Výsledkem má být fakt, že nejnovější Intel Core i7 (11. generace) je zhruba o 30 % výkonnější než čipset M1 od Applu. 

Benchmarky vytvořené Intelem zahrnovaly srovnání mezi kódováním v aplikaci HandBrake, exportováním souborů v Adobe Premiere Pro, Photoshop a Lightroom Classic. Intel také testoval oba čipy při hraní her, kde nezapomněl zdůraznit, že Apple M1 podporuje pouze malý počet titulů.

Recenze Mac mini s čipsetem M1: když se neuvěřitelný výkon potká s nízkou cenou

Do férového srovnání to mělo daleko

Při pohledu na výsledky je naprosto zřejmé, že Intel pečlivě vybíral jednotlivé disciplíny a nebál se ani zaměňovat jednotlivé modely Maců. Příkladem je test výdrže, kde prohodil 13“ MacBook Pro za MacBook Air, který má menší baterii. Přesto však testovací sestava od Intelu vydržela na jedno nabití pouze o 6 minut déle než MacBook Air.

Zdroj: intel

Co už Intel zapomněl při testu zohlednit, je uživatelský zážitek z používání Maců s čipsetem M1 a procesory od Intelu. Nejnovější MacBooky od Applu jsou po většinu času zcela tiché, což se o starších modelech s Intel procesory říci opravdu nedá. Důležité je také zmínit, že Apple M1 je čipset určený pro základní modely počítačů od Applu a proto jeho srovnání s Intel Core i7 nedává příliš velký smysl.

Zdroj: intel

Intelem vydané srovnání nemá prakticky vzato téměř žádnou vypovídající hodnotu a spíše to budí dojem, že čipsety od Applu vnímá jako vážnou hrozbu. Intel dlouhé roky těžil z toho, že neměl téměř žádnou konkurenci a záměrně zpomaloval další vývoj vlastních procesorů. Tato strategie se ovšem začíná otáčet v jeho neprospěch a pokud nezačne urgentně jednat, může ho to postavit do velmi nepříjemné pozice. 

Zdroj
tomshardware
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

2 Komentáře

  1. Co je to Intel….?

    Aha našel jsem si to na Google. Firma co vyráběla cpu, hm po té dnes neštěkne ani pes 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close