Novinky

Intel očekává, že Apple v příštím roce uvede první počítač s ARM procesorem

V kuloárech se čím dál častěji hovoří o tom, že Apple hodlá v následujících letech nasadit ve svých počítačích procesory typu ARM. V současné době používají všechny modelové řady iMac, Mac Mini i MacBook procesory x86 od Intelu.

Debatu na toto téma rozvířil článek publikovaný na webu Axios, který vychází z informací od samotného Intelu. Přechod na novou platformu se má odehrát již příští rok společně s vydáním ucelené řady nástrojů pro vývoj univerzálních aplikací, o kterých jsme vás informovali v tomto článku.

Přechod na ARM usnadní nástup univerzálních aplikací

Zatímco změna procesoru nemusí v případě aplikací znamenat až takový problém, o něco složitější to bude u hardwaru. Apple bude muset přijít se zcela novými návrhy zařízení uzpůsobených pro ARM čipsety. Zásadní transformací projde také samotný operační systém macOS, který bude muset nabídnout kompatibilitu jak s novou generací procesorů tak i těmi stávajícími od Intelu. Samozřejmě nikdo z nás netuší, jak dlouho Apple na projektu pracuje, ale s ohledem na komplexnost celé problematiky jde o běh na velmi dlouhou trať.

Zpráva od Axios dále potvrdila již dřívější spekulaci, že návrh procesorů bude čistě v režii Applu. Ačkoli se zatím bavíme v neoficiální rovině, přechod na ARM procesory se jeví jako logický krok. Apple tak získá lepší kontrolu nad vývojem nových modelů, z čehož budou těžit i koncoví uživatelé. Procesory ARM nabízí obecně nižší spotřebu, přičemž jejich výkon je v mnoha ohledech minimálně srovnatelný s platformou x86. To v praxi Applu dovolí vyrábět nové MacBooky s citelně delší výdrží na baterii, nižšími nároky na chlazení a prostor uvnitř šasi.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Dokážete si představit, že uvnitř vašeho MacBooku bude „tikat“ ARMový procesor, nebo to považujete za nepříliš šťastnou myšlenku?

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close