Novinky

Apple letos otevře novou kapitolu a oznámí univerzální aplikace pro iOS a macOS

S myšlenkou vývoje univerzálních aplikací, které půjde spustit na dvou odlišných operačních systémech se dlouho zabýval Microsoft. Přes veškerou snahu a vynaložené prostředky se mu tento zajímavý nápad nepovedlo prosadit a celá věc nakonec skončila zánikem mobilních Windows. O něco podobného se v současné době snaží Google a také Apple.

Úplný přechod na univerzální aplikace přijde do dvou let

Univerzální aplikace nabízí velmi zajímavý potenciál, z něhož by mohli těžit nejen uživatelé, ale také vývojáři softwaru a samozřejmě i výrobci hardwaru. Toto téma nedávno oživili redaktoři webu Bloomberg, kteří uvádí, že Apple plánuje do roku 2021 zcela přejít na univerzální aplikace. Jistý náznak již proběhl na loňské konferenci WWDC, kde Apple odhalil projekt s kódovým označením Marzipan. Pro ukázku přenesl aplikace z iOS (Domácnost, Zprávy, Akcie a Hlasové poznámky) do verze programů určených pro operační systém macOS Mojave.

Vývoj univerzálních aplikací je pochopitelně velmi tvrdým oříškem, který Apple údajně hodlá řešit postupně. Ještě v letošním roce má dojít k uvolnění speciálních nástrojů pro vývojáře, které jim umožní portovat aplikace z iPadu na Mac. Další rozšíření pro aplikace z iPhonu je naplánováno na příští rok.

Uspěje Apple tam, kde si Microsoft vylámal zuby?

Plány společnosti Apple se velmi podobají snahám Microsoftu s univerzální platformou pro Windows. Přestože se to zprvu zdálo nadějně, v roce 2017 došlo k zastavení vývoje Windows Phone, čímž celý projekt ztratil okamžitě smysl.

V případě Applu je nutné zdůraznit, že s nástupem univerzálních aplikací nedojde k sjednocení iOS a macOS. Apple již několikrát na toto téma oznámil, že oba operační systémy půjdou vlastní cestou.

Více světla do celé situace vnese letošní vývojářská konference WWDC 2019, která se tradičně odehraje na začátku června. Kromě již zmíněného projektu univerzálních aplikací se ponese v duchu aktualizace iOS 13, která má na iPhony a iPady přinést řadu nových funkcí. Jednou z nich je dlouho očekávaný tmavý režim (Dark Mode) a pravděpodobně i oznámení nové služby se zaměřením na filmovou a seriálovou tvorbu.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close