Novinky

Hyundai představil koncept chodícího auta. Nejdrsnější offroady vedle něj vypadají jako dětské hračky

Na veletrhu CES lze narazit na celou řadu odvážných nápadů, nad nimiž kolikrát zůstává rozum stát. Najdou se zde ovšem také projekty, jejich myšlenka je natolik zajímavá, že bychom si přáli, aby co nejrychleji dostaly komerční podobu. A právě do této kategorie spadá Hyundai Elevate, koncept elektrického vozidla, které se značně vymyká zažitým konvencím.

Hyundai Elevate lze popsat jako elektromobil, který má kola přivevněna k robotickým ramenům. Při jízdě po běžné silnici se chová jako klasické auto, jaké všichni známe. Změna přijde v momentě, kdy Elevate zamíří do těžkého terénu.

Hyundai říká, že samotná koncepce je uzpůsobena pro ty nejtěžší podmínky, jakými jsou například skalnaté krajiny, lesy, hory či spoušť po živelných pohromách. Vozidlo má čtyři „nohy“, z nichž každá disponuje sérií kloubů, které umožní napodobit savčí chůzi. V základním režimu jsou závěsy složené, aby se docílilo co nejhladší jízdy. Jakmile však přijde na řadu překážka, ramena se přizpůsobí daným podmínkám.

Kombinace kol a ohebných ramen má dodat naprosto bezkonkurenční průchodnost, které nemůže konkurovat žádné terénní vozidlo. Jihokorejská automobilka věří, že tato platforma může skvěle posloužit jako základ elektrickým vozítkům, které se jednou budou prohánět nejen po Zemi ale také i po cizích planetách.

Jedinou pihou na kráse ovšem zůstává, že Hyundai nedokázal vyrobit jediný funkční prototyp v měřítku 1:1. Modularita pohonu je ale pro automobilku natolik zajímavá, že vážně přemýšlí o jejím nasazení u nejrůznějších forem dopravních prostředků.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button