Novinky

General Motors vzkřísilo legendární pickup z šedesátek. Udělalo z něj elektrický hot rod

V dnešní době již není pochyb o tom, že budoucnost dopravy patří elektromobilům. Baterie vzaly na milost téměř všechny zavedené automobilky, mezi nimiž nechybí ani americké konsorcium General Motors. Ta při příležitosti veletrhu SEMA (Special Equipment Market Association) představila pickupové monstrum E-10, které vyrostlo na kořenech modelu Chevrolet C-10 z roku 1962. Zatímco původní předlohu poháněl vysokoobjemový motor spalující benzín i chodce na přechodech, aktuální reinkarnace spoléhá výhradně na baterie.

Akumulátory ukryté na korbě pod ochranným víkem mají celkovou kapacitu 120 kWh. Uložená energie dopuje dvojici elektromotorů, které vyvinula specializovaná divize Chevrolet. Výrobce prozradil, že výkon na kolech má dosahovat přibližně 450 koňských sil a z 0 na 100 km/h vystřelí během pouhých pěti vteřin.

Chevrolet E-10 přitom není prvním zástupcem z řad amerických klasik. Před pár dny jsme vás informovali o elektromobilu Ford Mustang, který dostal 6stupňovou manuální převodovku. Zásadní rozdíl mezi těmito kousky je ovšem v tom, že GM použilo produkční komponenty a celkem vážně uvažuje o sériové výrobě.

Pokud se tento odvážný nápad podaří přeci jen dostat na silnice, dost možná půjde o prodejní trhák. Obliba klasických aut stále stoupá a pokud by se objevila varianta jako Chevrolet E-10, která staví na základech ikonického vozu ze šedesátých let, zájem by byl jistě obrovský. Představa řízení nadupaného pickupu od GM, který navíc neprodukuje lokální emise, je pro řadu (nejen) amerických řidičů doslova splněním vlhkého snu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button