Novinky

Fyzikální zákony stranou. Apple vyvíjí 48Mpx hybridní snímač s vynikající světelností

Vzpomínáte si ještě na Sony Ericsson K750i? Píše se rok 2005 a na trh vstupuje vůbec první telefon s dvoumegapixelovým fotoaparátem a automatickým ostřením k tomu. Věc do té doby naprosto nevídaná. Dnes samozřejmost, kterou ani nevnímáme. Ano, fotoaparáty v mobilních telefonech dosáhly během několika let obrovského progresu a i když žádný strom neroste do nebe, technologie jde neustále dopředu. Proto se i v dalších letech můžeme těšit na velké novinky v oblasti mobilní fotografie. Což také naznačuje nová zpráva od světoznámého analytika Ming-Chi Kua.

iPhone 12 Pro Max recenze
Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: Richard Streit)

Podle něj Apple připravuje na příští rok iPhone s 1/1,3“ 48 megapixelovým fotoaparátem. Že to není nic nového? Ano, konkurence má již několik let fotoaparáty s ještě vyšším rozlišením, kalifornský gigant však očividně vnímá fyzikální strop, který obrovské rozlišení v kombinaci s miniaturním snímačem přináší.

První rendery iPhonu 13 jsou tady. Odhalují menší notch a podivné změny u fotoaparátu

Světlo jako neodmyslitelný základ fotografie

Zjednodušeně řečeno: Pokud by Apple při aktuální technologii sáhl k 4 násobně většímu rozlišení při zachování stejné velikosti snímače, 4 násobně by se zvětšila potřeba světla dopadajícího na jednotlivé pixely = 4 násobně by se prodloužil čas závěrky = 4 násobně by stoupnul šum ve výsledné fotografii. Snímek by tak ztratil obrovskou část ze své technické kvality a to je zkrátka něco, co nechcete. Vše se dá do jisté míry řešit softwarově jako nám ukazují výrobci jiných značek. Obecně ale platí jasná rovnice – čím menší potřeba zásahu mezi pořízením snímku a následným postprocesem, tím lépe pro finální fotografii.

Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

48Mpx a 8K video v hlavní roli

Apple tak velice pravděpodobně právě z těchto důvodů jen opatrně zvedá množství megapixelů a nenásleduje trend ostatních výrobců. Tomu by ale mohl být co nevidět konec. Ming-Chi Kuo včera prozradil, že Sony a LG ve spolupráci s Apple pracují na hybridním snímači, který umožňuje plynulé přecházení mezi 48 a 12 megapixely. Kuo očekává, že 48 megapixelová kamera bude sloužit převážně pro natáčení videí v 8K, případně pro fotografie za dobrého osvětlení. Fotoaparát s 12 megapixely se pak bude věnovat výhradně pořizování fotografií.

iPhone XR
Zdroj: CeskyMac.cz (autor: David Pravda)

Hybridní snímač aneb z 1,25 na 2,5 µm lusknutím prstu

Tato hybridní technologie navíc umožňuje sloučení 4 pixelových buněk současně. To znamená, že velikosti jednotlivých pixelů se budou moci zvětšovat z přibližně 1,25 mikrometrů při 48 megapixelech až na 2,5 mikrometrů při 12 megapixelovém rozlišení – pro srovnání, aktuálně nejlepší iPhone 12 Pro Max disponuje pixely o velikosti 1,7 mikrometru. Jak už jsme si nastínili v předchozím odstavci – pokud Ming-Chi Kuo hovoří pravdu, v praxi tak bude na snímač dopadat o 68% více světla, než tomu je u aktuální vlajkové lodi iPhonu 12 Pro Max, což je výborná zpráva pro všechny milovníky nejen noční fotografie.

Štítky

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close