Novinky

EU vs Apple. Hrozí potenciální omezení prodeje iPhonů?

Ještě není na světě ani jeden iPhone s USB-C konektorem, přesto se stále dokola mluví o omezování rychlosti nabíjení a přenosu dat skrze kabely bez MFI certifikace (made for iPhone), které měl Apple údajně plánovat. Toto znevýhodnění se však nelíbí EU, která má v plánu proti tomuto omezování rázně zakročit.

Podle německého týdeníku Die Zeit prý eurokomisař pro průmysl Thierry Breton zaslal dopis adresovaný přímo Applu. V něm uvádí, že jakákoli omezení, která by způsobila donucení zákazníka sáhnout po dražším řešení, jsou pro EU nepřijatelná. Pokud by přesto Apple k podobným znevýhodňováním výrobků bez jeho certifikace přistoupil, hrozí mu zákaz prodeje jablečných telefonů ve členských zemí Evropské unie. Těžko si však tuto situaci představit a dle mého názoru jde o krajní řešení, ke kterému nebude chtít dojít ani jedna ze zúčastněných stran. Do konce roku 2024 by prý měla EU vydat příručku s jasným a jednotným výkladem legislativy pro výrobce. Po skončení roku 2024 musí  být veškerá drobná elektronika (telefony, tablety a další), prodávaná v zemích Evropské unie, napájena USB-C konektorem.

foto: Macrumors

Zatím samozřejmě nevíme, zda pro Apple typický lightning konektor opustí už letošní iPhony 15. Dle nařízení EU však nemusí a nemusí jej mít ani následující iPhone 16. Ten bude totiž představen pravděpodobně na podzim roku 2024. Logicky tedy povinnost mít USB-C bude mít až iPhone 17 v roce 2025. Jak a kdy konkrétně ke změně konektoru Apple přistoupí se musíme nechat překvapit.

Adam Halamka

Rád používá Apple produkty, ale zajímá se i o technologie a gadgety obecně, jeho největší vášní jsou sluchátka všech kategorií a Star Wars, miluje psy, zbožňuje cestování po celém světě, dokáže ocenit kvalitní hudbu, kterou následně prezentuje v klubech jako dj.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button