Novinky

Elon Musk je druhým nejbohatším obyvatelem planety. Jeho pozice je ale kvůli akciím Tesly dost vratká

Dlouhá léta byl za nejbohatšího obyvatele planety považován zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates. Filantrop, který už Microsoft dávno přímo neřídí, byl ovšem už před několika roky sesazen Jeffem Bezosem, zakladatelem a šéfem impéria Amazon. Nyní došlo na další výměnu pozic v žebříčku vyvolených. Podle odhadu agentury Bloomberg je totiž aktuálně druhým nejbohatším mužem planety Elon Musk. To někoho může zprvu překvapit. Musk, který hýří vizionářskými vizemi, totiž peníze spíše prodělává. Investoři ovšem světu, který po krůčcích buduje, očividně věří. Růst hodnoty akcií jej tak vystřelil mezi Jeffa Bezose a Billa Gatese.

 

Čtvrté místo elitního žebříčku obsadil Francouz Bernard Arnault, který ovládá značky jako je módní modla Louis Vuitton, výrobce sektů Moet nebo producent koňaku Hennessy. Jinak je ale zřejmé, že cestou k těm nejbohatším z nejbohatších jsou technologie. Vedle již zmíněných jmen se zde totiž umístil i Mark Zuckerber, Larry Page a Sergey Brin z Googlu nebo Steve Ballmer, který dlouhá léta velel Microsoftu. Výjimkou je kromě Francouze Arnaulta také legendární investor Warren Buffett na šestém místě. Nutno ovšem podoktnout, že muž, jemuž se přezdívá věštec z Omahy, má podstatnou část svého kapitálu právě technologickému sektoru. Je například dlouholetým akcionářem Applu.

Kalifornie je o krok blíže k taxíkům bez řidiče. Ambiciózní plán získal požehnání od úřadů

Hlavní hvězdou aktualizovaného žebříčku Bloombergu je ovšem Elon Musk. Hodnotu jeho majetku odhadli analytici na 128 miliard dolarů. Přepočet na českou měnu je snad zbytečný. Jde o těžko představitelnou částku, která několikanásobně převyšuje příjmy české státní kasy. Letos Musk své jmění zhodnotil o těžko uvěřitelných 100 miliard dolarů. Pozice šéfa společností Tesla nebo SpaceX je ovšem velmi vratká. Už několikrát se ukázalo, že zejména akcie Tesly procházejí turbulentním vývojem. Stačí, aby Musk vypustil do světa jeden neomalený tweet a akcie rázem letí o desítky procent dolů.

Zdroj: Tesla

Hodnota Muskova majetku je tak z velké části velmi rozkolísaná. Jisté ovšem je, že zatím investoři Muskovým vizím věří, a proto také roste cena akcií jeho firem. Kdo ví, třeba se Elon Musk stane příští rok, alespoň na papíře, nejbohatším mužem planety. Na prvního Jeffa Bezose mu chybí okolo 60 miliard dolarů. Klidně se ale může o desítky miliard zase propadnout. Hodnota Tesly je aktuálně 500 miliard dolarů. Pro srovnání, největší automobilka světa – Toyota – podobné kapitalizace ani zdaleka nedosahuje. Produkuje přitom řádově více aut. Vše tedy stojí a padá na důvěře investorů v Muskovy vize o elektrické automobilové budoucnosti.

Zdroj
The Verge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button