Recenze

Recenze Seek Thermal CompactPRO: proměňte svůj iPhone na výkonnou termovizi

Když Steve Jobs v roce 2007 představil první generaci iPhonu, nikdo neměl sebemenší tušení, o jak důležitou událost se jednalo. Apple tehdy položil základní pilíře nové generaci chytrých telefonů, které se postupem času staly univerzálními přístroji pro řadu činností. Narůstající výpočetní výkon a propracované operační systémy otevřely dveře výrobcům mobilních periferií.

Snímek obrazovky 2017-01-16 v 20.37.02

Na trhu tak vznikl zcela nový segment příslušenství pro smartphony, který neustále nabírá na síle. Stačí chvíli brouzdat v nabídkách internetových obchodů, jejichž portfolio zahrnuje široké spektrum produktů určených pro připojení k iPhonu. Ty lze dále rozdělit na gadgety, jejichž smysl je často diskutabilní a specializované periferie, které dokážou smartphone proměnit v profesionální nástroj.

seek_termokamera2

Právě do této skupiny patří termokamera Seek Thermal CompactPRO, která zavítala do naší redakce. Než se pustíme do zkušeností z praxe, na úvod si zaslouží zmínit, jak termovize funguje a při jakých situacích ji lze použít. Konstrukce všech termokamer se v mnoha ohledech podobá klasickým fotoaparátům. Objektiv zobrazuje dopadající tepelné záření na detektor záření, který se stará o změření intenzity. Snímaná data jsou následně digitalizována a transformována na takzvaný termogram.

Termokamera od společnosti Seek pracuje s tepelným detektorem zaznamenávajícím změny elektrických vlastností za pomoci snímačů, které se nazývají mikrobolometry. Tyto senzory převádí infračervené záření na elektrické impulsy. Uživateli jsou naměřená data naservírována formou tepelné mapy snímané scény.

Seek Thermal CompactPRO se může pochlubit senzorem s rozlišením 320 x 240 bodů a schopností měření pod úhlem 32 stupňů. Opomenout nelze ani teplotní rozsah, který začíná u -40 a končí na + 330 °C. Osobně mě však nejvíce překvapil údaj, že kamera zvládá rozeznat objekt do vzdálenosti 550 metrů – ostření probíhá manuálně za pomoci otočného kroužku kolem objektivu.

seek_termokamera4

Součástí prodejního balení je kromě kamery samotné i voděodolné pouzdro z tvrzené plastu, které chrání citlivou elektroniku před poškozením. Než se rozhodnete zařízení používat, je nejprve nutné stáhnout z App Store bezplatnou aplikaci Seek Thermal, následně už stačí termokameru připojit do Lightning portu; od této chvíle můžete začít vesele měřit.

Slůvko „vesele“ je zcela na místě, jelikož termovizemi nepolíbenému uživateli se rázem otevře pohled na docela jiný svět, než jaký doposud znal. Jako správný laik jsem okamžitě vyběhl s kamerou ven a zjišťoval jak si náš dům vede s izolací a únikem tepla. Možností využití je celá řada. Od zmíněného měření teplotních úniků, sledování elektrického vedení, detekce přehřívání strojů, určení vadných článků na fotovoltaických panelech, až po stopování divoké zvěře.

Pro pohodlnější obsluhu lze v aplikaci vybírat z několika barevných palet a řady dalších nástrojů. Na mě nejvíce zapůsobila možnost zobrazení bodů s nejnižší a nejvyšší teplotou zabírané scény. Nebudu chodit okolo horké kaše a na rovinu se přiznám, že během testování jsem zdaleka nedokázal naplno využít všech schopností, které termokamera Seek Thermal CompactPRO nabízí.

seek_termokamera5

To mě nakonec dovedlo k myšlence oslovit známého ze stavebního oboru, který má s tímto druhem měřících přístrojů zkušenosti. Jako první ho překvapily kompaktní rozměry a možnosti mobilní aplikace. Naopak za největší negativum považuje relativně nízké rozlišení. Na druhou stranu je nutné brát v potaz fakt, že nejde o profesionální přístroj za stovky tisíc.

Pokud patříte mezi uživatele, kteří dokážou potenciál termokamery využít, pak Seek Thermal CompactPRO můžeme s klidným svědomím doporučit. Z hlediska konstrukce, spolehlivosti a přesnosti měření nemáme co vytknout. Největší dojem na nás udělala aplikace pro iOS, na které je poznat, že vývojáři si skutečně vyhráli.

CompactPRO-Lifestyle-Building

S ohledem na pořizovací cenu okolo šestnácti tisíc je důležité si položit otázku, zda pro ni najdete smysluplné využití. Výrobce však nezapomněl ani na méně náročné uživatele, kteří mohou vybírat z modelů Thermal Compact a CompactXR, které lze pořídit od osmi do devíti tisíc. Daní za přívětivější cenu je ovšem nižší rozlišení a schopnost detekce objektu do vzdálenosti 300 metrů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Hodně zajímavý gadget. Obdivuji ty hlavy, co dokážou něco podobného vymyslet a následně i vyrobit. Sám jsem hodně zvědavý, co zvládnou smarphony za pár let.

  2. Zajímavá hračka, ale zároveň pěkně drahá. V práci si to dokážu představit jako fajn pomůcku, ale už vidim jak šéfovi říkám, že chci termokameru pro iPhone za 16 tácků 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button