Novinky

Dva bývalí inženýři z Googlu postavili zcela ojedinělý typ samořiditelné dodávky

Autonomní doprava je stále diskutovanějším pojmem, kterým se zabývá celá řada institucí a firem. Zatímco tradiční automobilky neskrývají jistou formu skepse, na trhu se začíná objevovat čím dál více technologických startupů, které si kladou ambiciózní cíle. Do stejného ranku spadá projekt dvou bývalých zaměstnanců společnosti Google, kteří do světa vyrukovali s projektem nazvaným Nuro.

Na rozdíl od zbytku konkurence dychtící po odstřižení lidí od samotného řízení se Nuro soustředí na docela jiný model. Konkrétně jde o malé dodávky, které mají v praxi zajišťovat například rozvozy objednávek s potravinami a zásobování. Tvůrci projektu si přitom nemohli vybrat lepší dobu. Jejich myšlenka totiž staví na populárních technologiích spojující robotiku s prvky umělé inteligence. Spotřebitelé čím dál častěji objednávají zboží na internetu, což logicky zvyšuje nároky na logistiku a s tím spojený servis.

Vozidlo připomínající křížence toustovače a robota ze Star Wars bylo vyvinuto doslova na zelené louce a využívá celou řadu sofistikovaných technologií. O pohon se samozřejmě stará elektromotor, který dopuje integrovaný akumulátor s blíže nespecifikovanou kapacitou. Nuro využívá k orientaci v prostoru soustavu senzorů, kamer a LIDAR, který skenuje nejbližší okolí vozítka.

Společnost se mimo jiné pochlubila zcela unikátním softwarem a architekturou, která má v praxi usnadnit nasazení do reálného provozu. Než k němu ovšem dojde, bude třeba všechny systémy důkladně otestovat a odstranit nalezené překážky. Na samotném konci vývoje má stát efektivní nástroj na doručování zboží nejrůznějšího charakteru z lokálních terminálů. Odtud budou tato vozítka vyrážet ke koncovým zákazníkům, kteří se budou moci spolehnout na kratší časy doručení a spolehlivost.

Tvůrci projektu Nuro, Dave Ferguson (vlevo) a Jiajun Zhu (vpravo) chtějí s jejich ko(s)mickou dodávkou usnadnit doručování internetových nákupů

Jakkoli se mohou projekty podobné Nuro jevit jako hudba vzdálené budoucnosti, opak je zřejmě pravdou. Dosavadní zprávy z automobilového segmentu nasvědčují, že autonomní vozidla mohou výrazně ovlivnit vnímání dopravy. S nejvyšší pravděpodobností to budou právě dodávky bez řidiče zásobující prodejny novým zbožím a doručující objednávky z internetových obchodů.

Otestovali jsme Tesla Model X: nejrychlejší a SUV planety

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button