Novinky

Dozvuky Cambridge Analytica: Facebooku hrozí rekordní pokuta za nakládání s osobními daty

Společnost Facebook se už brzy může stát rekordmanem. Správce největší sociální sítě světa totiž podle informací amerického deníku The Washington Post hrozí miliardová pokuta za prohřešky v oblasti nakládání s osobními daty uživatelů. Pokutu se firmě založené Markem Zuckerbergem chystá vyměřit Federální obchodní komise, která ve Spojených státech plní roli autority pro finanční trh a dohlíží na plnění dobrých mravů v obchodních záležitostech. 

Nelichotivý rekord ohledně výše pokuty vyměřené tímto úřadem dosud drží Google, jež musel v roce 2012 zaplatit 22,5 milionů dolarů. Je tak zřejmé, že případná pokuta pro Facebook bude mnohem vyšší. Mluví se totiž až o miliardách dolarů. Vyšetřování Facebooku bylo zahájeno v březnu loňského roku v reakci na odhalení praktik společnosti Cambrigde Analytica, která byla závislá na datech Facebooku. 

Facebook láká ztracené teenagery. Připravuje aplikaci pro sdílení memes

Federální obchodní komise své šetření odůvodňuje tím, že s ní Facebook v roce 2011 podepsal dohodu, která sdílení osobních dat podmiňovala výslovným odsouhlasením uživatelů. The Washington Post v této souvislosti uvádí, že Facebook nyní s komisí o výsledné pokutě jedná, což naznačuje, že soukromá společnost by nakonec mohla být ochotna rekordní pokutu zaplatit. Zahraniční tisk se také shoduje na tom, že masivní pokuta by měla plnit exemplární roli do budoucna. Součástí výsledné dohody nejspíše budou také nové legislativní podmínky pro nakládání s osobními daty. 

Zdroj
9to5mac

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button