Novinky

Donald Trump se opět pustil do Applu. Uvažuje o vyšším clu na dovoz iPhonů

Americký prezident Donald Trump si nedá pokoj. Po nějaké době totiž opět pohrozil Applu uvalením cel v případě, že výrobu svých produktů nepřesune na domácí půdu. Nyní v rozhovoru pro ekonomický deník The Wall Street Journal prozradil, že jeho administrativa pracuje s návrhem zavedení až 10% cel na iPhony a počítače Mac dovážené z Číny. Zda se tak skutečně stane by měla ukázat plánová schůzka Trumpa s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. 

Donald Trump je svou ochranářskou politikou známý. Vůči Číně de facto rozpoutal obchodní válku, když zavedl cla na vybrané skupiny výrobků. Neustále přitom opakuje, že dovozní cla by se mohla rozšířit a zasáhnout tak takřka celý čínský export směrem v USA. To pochopitelně přidává vrásky na čele vedení Applu, jehož dvorní dodavatelé sídlí právě v Číně. Zavedení 10procentního dovozního cla na import výrobků Applu by se samozřejmě adekvátním způsobem promítlo do vyšší prodejní ceny. 

Hodnota Applu stále padá. Microsoft přebral Applu pozici nejhodnotnější společnosti

Další balík cel přitom nejspíše začne platit už v lednu. Trumpova administrativa hodlá zdanit výrobky až v hodnotě 200 miliard dolarů. V této vlně by přitom už mohly být obsaženy i iPhony a laptopy od Applu. To samozřejmě zneklidňuje také investory. To je nemilé zvláště v této době, kdy akcie Applu poměrně výrazně oslabují. Šéf Applu Tim Cook se snaží situaci uklidňovat a zdůrazňuje, že je důležité zachovat si chladnou hlavu. Kromě toho také uvedl, že doufá, že se místo zdanění výrobků Applu nakonec podaří nalézt efektivnější řešení.

Zdroj
MacRumors

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button