Novinky

Donald Trump se nechce vzdát svého iPhonu. Bezpečnostní experty ale děsí, že není nijak zabezpečený

Nejspíše každý bezpečnostní expert by potvrdil, že světoví státníci by neměli používat běžné mobilní telefony. Například bývalý americký prezident Barack Obama byl známý tím, že pro komunikaci se světem používal speciálně upravené Blackberry. Podobný přístup se samozřejmě očekává i od současného prezidenta Trumpa. Nejmocnější muž planety si ale podle všeho nedá říct. Donald Trump totiž podle amerického deníku The New York Times používá běžný iPhone. Problém je v tom, že nijak nezabezpečený smartphone v rukou prezidenta je hrozbou pro americkou národní bezpečnost.

Trumpovi poradci přitom svého šéfa opakovaně varovali, že pokud s přáteli, kolegy nebo partnery mluví skrze obyčejný telefon, mohou jeho hovory tajné služby ostatních mocností bez větších problémů odposlouchávat. V této souvislosti se nejčastěji mluví o tajných službách Ruska a Číny. Bezpečnostní experti Donaldu Trumpovi podle všeho již několikrát radili, aby pro komunikaci používal pevnou linku Bílého domu. Svérázný prezident si však nedá poradit. Podle The New York Times se nyní pracovníci Bílého domu modlí, aby Donald Trump skrze nezabezpečená spojení neprozradil strategické nebo tajné informace ovlivňující americkou národní bezpečnost.

Zahraniční špioni si mnou ruce 

Americké tajné služby už dříve zjistily, že špioni z Ruska a Číny používají informace zachycené z prezidentových hovorů k tomu, aby se pokusili skrze prezidentovo spolupracovníky získat na dění v Bílém domě větší vliv. Ač můžeme předpokládat, že Donald Trump používá iPhone spíše k hovorům soukromého charakteru, což je nejspíše důvod, proč se snaží obejít kontrolované telefonní linky v Bílém domě, lze jen těžko zaručit, že by se prezident absolutně vyvaroval informací, které by tajné služby ostatních států nemohly zneužít. A právě tato představa děsí bezpečnostní oddělení Bílého domu.

“Buď budete platit obří cla nebo přesunete výrobu do USA,” vzkazuje Donald Trump Applu

Agentura NSA už dříve sdělila, že svému prezidentovi poskytla hned dva zabezpečené iPhony. Je také známo, že jeden iPhone měl sloužit ke komunikaci přes internet, který Trump používá ke svému oblíbenému tweetování a druhý poté k volání. Donald Trump však nejradši používá svůj osobní iPhone, který nijak zabezpečený není. Údajně mu vadí, že do iPhonů schválených NSA nemůže ukládat kontakty.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button