Novinky

“Buď budete platit obří cla nebo přesunete výrobu do USA,” vzkazuje Donald Trump Applu

Apple to se současným amerických prezidentem nemá jednoduché. Donald Trump totiž svou politiku zakládá na nacionalistické vlně, což se úzce dotýká také velkých amerických podniků. Už během své kampaně tak republikán Trump prohlašoval, že v případě svého zvolení donutí Apple, aby veškerou svou produkci vyráběl na domácí půdě. Tento krok měl přinést pracovní místa zpět do Spojených států. Debaty o tom, kolik by iPhone smontovaný americkými dělníky pobírajícími tamní plat stál, nyní nechme stranou. Apple totiž Trumpovi alespoň částečně ustoupil, když představil velkolepý plán, jehož záměrem byla obří investice ve výši 350 miliard dolarů. Tuto částku by měl Apple do americké ekonomiky napumpovat v příštích pěti letech a jen letošní rok z těchto peněz podpoří vznik až 20 tisíc nových pracovních míst.

Jak se ale ukazuje, umíněnému prezidentovi obrovská finanční injekce nestačí. Trump totiž světovým velmocem pravidelně vyhrožuje zavedením dovozních cel ve výši až 25 procent.  A protože Apple většinu své produkce vyrábí v Číně, cla by se mu nejspíš nevyhnula. Trump tak tento týden opět vyzval Apple, aby své výrobky začal vyrábět doma. Apple na záměry Donalda Trumpa reagovat zveřejněním dopisu, ve kterém uvedl, že zavedení cel by ze všeho nejvíce postihlo americké spotřebitele. Donald Trump na prohlášení Applu reagovat svou nejoblíbenější formou – ostrým vzkazem na Twitteru. “Ceny výrobků Apple by se mohly zvýšit kvůli obrovským clům, která nejspíš uvalíme na Čínu. Situace má ale jednoduché řešení, kdy by firma nemusela platit žádné daně a ještě by dosáhla na daňové zvýhodnění. Vyrábějte své produkty v USA namísto Číny. Začněte ihned stavět nové továrny!” Uvedl americký prezident na Twitteru.

Odvrácená tvář Applu: viceprezident služeb nedokáže vést lidi a Siri postrádá stabilní management

Bude se Apple stěhovat?

Vidina nulových daní a dalších investičních pobídek se tak možná stane argumentem, na jehož základě Apple opravdu alespoň část výroby přesune na americkou půdu. Současný tarifní balík ve výši 200 miliard dolarů (4,4 bilionů korun), by se totiž momentálně vztahoval například na sluchátka AirPods nebo reproduktor HomePod. iPhony zatím předmětem sporů nejsou. V případě rozšíření cel na další skupiny zboží však můžou nová cla postihnout také jablečné smartphony, jejichž rentabilita je pro Apple naprosto klíčovým faktorem.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button