Novinky

Do aukce míří unikátní prototyp fotoaparátu Leica M, jeho design navrhli bývalí designéři Applu

Sir Jony Ive a Marc Newson patří mezi klíčové postavy, které utvářely podobu nejen produktů s logem Applu, ale měli také zásadní vliv na vnímaní značky jako takové. Pravděpodobně byste na planetě nenašli žádného fanouška Applu, který by alespoň jednou neviděl či neslyšel charismatický projev Jonyho vysvětlující design představovaných produktů.

Důležitým parťákem Jonyho Iva byl Marc Newson, který měl neméně důležité slovo při navrhování nových zařízení. Tato dvojka se ovšem nesoustředila pouze na produkty Applu. Počátkem druhé desetiletky tohoto století si tito dva pánové odskočili z Applu, aby společně vytvořili řadu produktů pro charitativní (RED) aukci. Výsledkem jejich snažení byl mimo jiné unikátní hliníkový stůl, nápadně červený Mac Pro či luxuní verze sluchátek EarPods z ryzího zlata. Další specialitkou byl také unikátní fotoaparát Leica M, který byl v roce 2013 vydražen za 1,8 milionů dolarů.

Fotoaparát nese jasný rukopis Jonyho Iva

Ten samý fotoaparát se nyní dostává opět do aukce, přičemž jeho vyvolávací cena má startovat kolem částky 118 000 dolarů. Podle odhadů by se jeho cena mohla nakonec vyšplhat až na 295 tisíc dolarů. Stav je označen jako B+, což jasně naznačuje, že původní majitel ho neměl ve vitríně pouze na okrasu a skutečně s ním nějaké fotky pořídil.

O fotoaparátu se dá hovořit jako o prototypu, jelikož byl zhotoven pouze v jediném exempláři. Jeho design nese typický rukopis Iva a Newsona, kteří jsou pověstní svým smyslem pro minimalismus. Šasi je vyrobeno z lehkého hliníku, který byl vyleštěn do maximálního lesku. Unikátní Leica M je dodávána společně s objektivem Apo-Summicron 2/50 mm APSH. Zmínit si zaslouží také promyšlené detaily, z nichž je naprosto evidentní, že oba designéři si dali maximálně záležet, aby finální produkt působil co možná nejčistším dojmem.

Zdroj: Leitz Photographica Auction

Jony Ive a Marc Newson opustili Apple v roce 2019, přičemž ve stejný čas založili vlastní designérskou společnost LoveFrom. Ačkoli tím společnost přišla o dva významné zaměstnance, tak ve finále se prakticky nic zásadního nestalo. Apple se totiž stal prvním a zároveň klíčovým klientem studia LoveFrom, které mu pomáhá s navrhováním jeho nových produktů.

Zdroj
leitz-auction
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close