Novinky

Díky tomuto čipu bude chytrá i krabice od mléka. Nepotřebuje totiž baterii a energii čerpá ze vzduchu

Internet věcí slibuje propojení miliard nejrůznějších zařízení prostřednictvím globální komunikačních platforem. Podle současných odhadů to nemá trvat dlouho a k internetu budou připojené i takové věci, jako je například oblečení, květináče či obyčejné obaly od potravin. Asi nemusíme sáhodlouze vysvětlovat, že každé z těchto zařízení se neobejde bez nezbytné elektroniky a napájení. Opomenout nelze ani tlak na cenu, která musí být pochopitelně co nejnižší.

Většinu těchto podmínek se podařilo splnit společnosti Wiliot, která představila zbrusu nový čip s Bluetooth, který může pracovat bez akumulátoru. Jeho další výhodou jsou fyzické proporce, které lze připodobnit k běžné poštovní známce.

Zpět ale k hlavní přednosti, kterou je absence baterie. K napájení čipu totiž stačí, aby se nacházel v dosahu rádiových kmitočtů, které jsou prakticky všude kolem nás – Wi-Fi, Bluetooth, GSM. Takto slabé signály pak dokážou napájet ARM procesor a k němu přidružené senzory.

Výrobce uvádí, že díky velikosti čipu a levné výrobě může být jeho zařízení snadno implementováno do široké škály produktů. Pokud by došlo k opravdu masovému rozšíření, podobný čip bychom mohli vidět například na obyčejné krabici od mléka. V praxi by to tedy mohlo fungovat tak, že díky tlakovým senzorům by elektronika poznala limitní stav a vyslala tuto informaci chytré chladničce, která bude umět danou potravinu automaticky objednat.

Vedení společnosti Wiliot očekává brzký nárůst investic od společností jako je Amazon či Samsung. První produkty vybavené tímto unikátním čipem se mají objevit ještě v průběhu letošního roku.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button