Novinky

Další rekordní čtvrtletí Applu: Nižší prodeje iPhonů kompenzuje jejich vyšší cena

Apple v uplynulém týdnu zveřejnil, stejně jako každé tři měsíce, výsledky svého hospodaření za poslední období. Tentokrát však byly finanční čísla Applu za poslední kvartál očekávány více, než tomu bývá zvykem. Minulý čtvrtrok byl totiž prvním, kdy se do prodeje dostal iPhone X. V tomto ohledu ovšem výsledky zklamaly. Prodeje iPhonů totiž zůstaly za očekáváním.

V předvánočním období totiž společnost prodala 77,3 milionů iPhonů, což v meziročním srovnání znamená pokles o jedno procento. Analytici dokonce odhalovali prodej více, než 80 milionů iPhonů. Překvapením ovšem můžou být výsledky iPadů, u nichž jsme si už zvykli na pravidelný a pozvolný pokles prodejů. Ten je však, zdá se být u konce. iPadům se totiž dařilo a prodalo se jich 13,2 milionů kusů. Loni bylo v toto číslo o jednu desetinu nižší. Lehce se naopak propadly prodeje počítačů Mac. Zatímco loni si cestu k zákazníkovi našlo 5,4 milionů počítačů, letos to bylo jen 5,1 milionů.

Příměří? Trumpova daňová reforma pomáhá Applu uskutečnit masivní investice

V jednom ohledu ale bylo přece jen uplynulé čtvrtletí rekordní. Apple totiž vykázal opětovný nárůst tržbem a zisku. Celkové příjmy společnosti činily 88 miliard dolarů, z čehož čistý zisk představuje 20 miliard. V předvánočním období loňského roku dosáhl Apple zisku 17 miliard při 78 miliardách tržeb. Rekordní příliv peněz i přes nižší prodeje iPhonů, na kterých je Apple životně závislý, má na svědomí jejich vyšší cena. Do prodeje totiž přišel iPhone X s tisícidolarovou cenovkou. Zdá se tak, že sázka na vyšší cenu se Applu vyplatila a i když drahý iPhone X bezesporu množství zákazníku od jeho pořízení odrazil, celkově společnost vydělala.

Zdroj

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button