Novinky

Craig Federighi: rozběhnout Windows na procesoru M1 není žádný problém, brzdí to pouze Microsoft

S jistotou můžeme říct, že přechod z Intel na ARM architekturu Apple zvládl na jedničku. I přesto, se ale vyskytla jedna věc, která mnoha lidem vadí. Jedná se o Boot Camp, který zatím na procesorech M1 není podporovaný. Nástroj Boot Camp vám na zařízení Mac s Intel procesory dokáže nainstalovat Windows. Ve vašem Macu pak tedy máte dva operační systémy – Windows a macOS. Jak už jsme zmínili, tento nástroj se zatím na Macy s čipsetu M1 nepodíval. Z posledních rozhovorů ovšem vyplývá, že chyba není na straně Applu. 

Na první pohled se to může jevit jako záměr Applu, ale je tomu jinak. Společnost Microsoft s aktuálními licencemi nedovoluje následnou instalaci Windows na ARM procesory. Pokud vám zařízení s tímto operačním systémem nepřijde předinstalované, není žádná jiná cesta, jak ho dodatečně získat. Před několika dny se redaktoři z magazínu The Verge ptali samotné společnosti Microsoft, jak to vidí s podporou pro M1 čipset. Odpovědi se bohužel dodnes nedočkali.

Zdroj: apple

V posledních dnech jsme viděli příchod několika nástrojů a aplikací, které vám na Macu s M1 dokážou spustit Windows aplikace. Jedna z nich je třeba služba CrossOver, která na první pohled vypadá velmi slibně. „Aby Windows mohli nativně běžet na novém čipsetu M1, čekáme na krok Microsoftu. My jsme na to připraveni, a proceosr M1 to hravě zvládne,“ sdělil Craig Federighi.

„V Apple se nám také zalíbila emulace Windows aplikací z cloudu, což by se zdálo jako nejlepší možnost. Za zmínku by stála i aplikace CrossOver, která funguje na bázi nástroje Winde, a vede si určitě dobře, ale nedostali jsme u ní stejné výsledky jako třeba u Parallels nebo VMWare,“ dodal Craig Federighi. 

A co vy? Myslíte si, že se Microsoft rozhodne podporu přidat? Dejte nám vědět do diskuze

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button