FinderTipy a triky

Co jsou Dynamické složky (Smart Folders)?

Jedna z nejvíce přehlížených funkcí systému Mac OS X jsou dynamické složky (v anglické verzi systému se jmenují Smart Folders). Schválně, kolik z vás ví k čemu slouží a používá je? Já sám jsem je začal používat teprve nedávno a to nejsem v Mac OS X žádný nováček.

Takže co to tedy ty dynamické složky jsou a k čemu slouží?

Dynamické složky i přesto, že se nazývají složky vlastně složkami jako takovými vůbec nejsou. Jejich funkcí je zobrazit a uchovat informace z vyhledávání a jejich aktualizace při budoucím použití.

Chcete si udržet přehled o všech dokumentech větších než 200MB? O všech vašich PDF souborech? O všech fotografiích pořízených za poslední týden fotoaparátem Canon EOS s dobou expozice větší než 1/30s? Pokud to můžete najít ve Finderu tak pro to můžete vytvořit dynamickou složku. Zatím to asi nedává moc velký smysl a tak si to pojďme vysvětlit na následujícím příkladu:

Budeme hledat všechny epizody seriálů stažených za posledních 14 dní ve formátu

V menu Finderu klikněte na Soubor – > Nová dynamická složka a do okna hledání zadejte .avi. Počítač vyhledá a zobrazí všechny soubory .avi ať už je to video nebo je jen .avi obsaženo v názvu souboru. Vznikne nám z toho pěkný guláš. Pod políčkem vyhledávání klikneme na + a z nabídky napravo vybereme Druh je film. Nyní máme zobrazené všechny video soubory uložené v počítači. Kliknutím na tlačítko + přidáme další filtr a z menu vybereme Datum přidání = během posledních 14 dnů a přidáme filtr poslední Velikost souboru je méně než 400MB (valná většina seriálových epizod má okolo 350MB). Dynamickou složku uložíme a pojmenujeme ji například seriály. Vyhledávání se uloží do Bočního panelu.

Od teď kdykoliv stáhneme novou epizodu, bude automaticky zobrazena v dynamické složce.

Možností a filtrů je na výběr opravdu velká řádka a neměl by být problém nastavit si Dynamickou složku přizpůsobenou přesně vašim potřebám (více filtrů naleznete při kliknutí na Jiné…). Schválně si zkuste s nastavením Dynamických složek pohrát a uvidíte, že jsou opravdu užitečným pomocníkem.

FiL

Dlouholetý uživatel produktů Apple všeho druhu a věčný experimentátor. Dne 1.1.2012 po několikaletém rozmýšlení založil tento blog pro začínající i zkušené uživatele a pokud může vždy se snaží pomoct. Držitel Apple Certified Associate - Mac Integration 10.7, Apple Certified Associate - Mac Integration 10.8. Apple Certified Support Professional 10.7 a Apple Certified Technical Coordinator 10.7

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Dynamickou složkou je v podstatě i “Všechny mé soubory”, naučil jsem se tam chodit v momentu, kdy si například do složky klienta kdesi hluboko ve stromové struktuře vyexportuju nový náhled designu. Pak je uřcitě rychlejší otevřít Finder a tuto složku, kde bude mezi prvními. Dynamické složky jako takové ale budou skýtat mnohem více možností. Budu to muset zkusit. Díky za fajn tip!

    1. Prave u tebe jako u web developera to muze hodne pomoci. Udelat si dynamickou slozku treba jen s PSD za nejake casove obdobi, takze budes mit lepsi prehled.

  2. Pouze bych dodal, že toto lze užívat i v Mailu. Já osobně to používám např. pro faktury od operátora. V případě, že se chci kouknout na všechny nebo na ty poslední, nahoře na liště, kde jsou “Přijaté”, “Odeslané” atd.. mám “Operátor” a všechny faktury. Opravdu užitená fičurka.. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button