Novinky

Cílená manipulace trhu, nebo jenom nerozvážnost? Musk jedním tweetem sestřelil akcie Tesly o 10 procent

Elon Musk je muž mnoha kontroverzních výroků. Většinou o nich dává světu vědět skrze svůj twitterový účet. Naposledy se utrhl z řetězu před několika hodinami. Oznámil například, že jeho přítelkyně je na něj naštvaná nebo to, že hodlá prodat téměř všechen svůj majetek. I druhý jmenovaný výrok ovšem zastínil jiný tweet. Musk totiž světu sdělil, že akcie Tesly – jeho vlastní firmy, jsou podle jeho mínění přehodnocené. A jak zareagovaly podíly Muskovy automobilky? Začaly okamžitě klesat. V průběhu příštích desítek minut odepsaly deset procent.

Elon Musk už několikrát ukázat, že někdy nejprve píše a až poté přemýšlí. Teď ovšem může být situace jiná. Vynořily se totiž spekulace, které ukazují, že mohlo jít o cílený kalkul. Magazín The Verge vydal v této souvislosti poměrně obsáhlý článek, ve kterém naznačuje, že Musk se možná dopustit podvodu. Mohlo se totiž jednat o cílenou manipulaci s cenou akcií. Majitel Tesly například mohl prostřednictvím některé burzy akcie takzvaně shortovat, čímž by vydělal na poklesu jejich hodnoty.

To by však bylo velmi krátkozraké i na Muska. Mohl také počítat s tím, že hodnota akcií klesne, aby mohl navýšit svůj podíl ve firmě koupí dalších akcií za zvýhodněnou cenu. Anebo se Musk opět jen pustil ze řetězu. Bez konkrétního cíle. Experti oslovení magazínem The Verge se shodují na tom, že napadnout Muskův krok by šlo jen velmi obtížně.

K manipulaci stačí úmysl

Právnička Alma Angotti ze společnosti Guidehouse v této souvislosti uvedla, že některé společnosti občas svým akcionářům sdělují, že by mohly být nadhodnocené. Pokud tak učiní, musí zároveň předložit data a fakta. Musk ovšem pouze sdělil jednu větu. Podle Angotti tak pro jeho vyjádření nebyl důvod. Tato specialistka také jako manipulaci s trhem označila situaci, kdy někdo jeví zájem s trhem manipulovat. Není tak řečeno, že z tohoto skutku musí profitovat. Podle takové definice by se Musk manipulace dopustit mohl. Alma Angotti mimochodem uvedla jednu velmi zajímavou informaci. Americká komise pro dohled nad cennými papíry už Muska kvůli jeho předchozím vyjádřením prý bedlivě sleduje.

 

iPhone 12 zná svou cenu i parametry: masivnější zdražování 5G nepřinese

Akciová horská dráha

Akcie Tesly mají za sebou obdivuhodnou jízdu. Od září loňského roku vystoupala hodnota jednoho podílu z 220 dolarů až 900 dolarům. S příchodem globální pandemie však následoval pád dolů až k hodnotám kolem 400 dolarů za jednu akcii. V posledním měsíci ovšem akcie byly opět na cestě k osmi stovkám. Muskovo vyjádření ale způsobilo další pád.

Po aktuální Twitterové smršti novináře v deníku Wall Street Journal logicky napadlo, zda účet byznysové celebrity někdo nenapadl. Ekonomický list Muskovi napsal mail, ve kterém se ho otázal, zda se jedná o legraci nebo jestli si tweety před publikováním překontroloval. Odpověděl prostým: ne.

Zdroj
The Verge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button