Tipy a triky

Chess – šachy v každém Macu

 

Tato hra vznikla v 15. století v jižní Evropě úpravou perské hry šatrandž, následníka staré indické hry čaturanga. Šachy se hrají na šachovnici, čtvercové desce rozdělené na 8×8 polí střídavě černých a bílých. Každý hráč má na počátku hry celkem šestnáct kamenů šesti druhů: krále, dámu, po dvou věžích, střelcích a jezdcích a osm pěšců. Hráči, označovaní jako „bílý“ a „černý“ podle barvy kamenů, kterými hrají, střídavě provádějí tahy, tedy přesuny kamenů po šachovnici. Cílem hry je mat, takové napadení soupeřova krále, které nelze odvrátit. Šachy neobsahují prvek náhody, partii rozhodují schopnosti a znalosti hráčů. (zdroj: Wikipedie)

V operačním systému Mac OS X najdete jen jedinou hru a tou jsou právě Šachy. Je to nádherná hra která má mnoho příznivců všech věkových kategorií.

Určitě si řeknete, že není nad pěkně velké plátno nebo desku se šachovnicí a spoustou dřevěných herních figurek na skutečném stole. To je pravda, ale i přesto má tato virtuální hra co nabídnout hráčům, kteří hledají to pravé odreagování a pěknou hru, neboli doslova pořádný zápas se silným soupeřem. V tomto případě s Vaším Macem.

V této hře je několik možností nastavení. V předvolbách lze změnit design samotné šachovnice a i figurek. Vybrat můžeme mezi šachovnicí dřevěnou, kovovou, mramorovou nebo zelenou imitací trávy. U figurek je nabídka obdobná a obsahuje i kožešinový vzhled hracích figur. Obtížnost hry lze nastavit posuvníkem od Rychlejší po Silnější. A pokud si chcete nechat poslechnout nahlas jednotlivé své a protihráčovy tahy, stačí je zapnout v těchto předvolbách a Zuzanka Vám je vždy přečte.

 

Samotné tahy figurkami se provádí jednoduchým přesunutím, nebo označením figury a kliknutím na požadované políčko ve hře. Figura se ihned přesune. Celou šachovnici lze pak uchopit za okraj a natočit si jí tak, aby byla pro Vás co nejpřehlednější při hře. Ovládat tahy je možné i svým hlasem a přitom v klidu se soustředit jen na hru. Bohužel toto funguje jen v anglickém jazyce.

Při zahájení nové hry, se nabídne možnost hraní mezi dvěma hráči, nebo hráč proti počítači a také počítač proti počítači. Takže můžete nechat svého Maca zahrát si sám proti sobě a sledovat jeho tahy, popřípadě si tipnout vítěze.

 

Dále si můžeme určit kterou z nabízených variant šachové partie chceme hrát. Jsou čtyři:

Normální

Používá standardní šachová pravidla.

Bláznivé šachy

Pro tahy figurami používá stejná pravidla jako normální šachy. Vítězem je hráč, který dá mat protihráči. Když však hráč vezme figuru soupeře, obdrží stejnou figuru vlastní barvy a může ji kdykoli postavit na šachovnici. Když hráč například vezme jezdce, může jej později postavit na šachovnici i v případě, že touto akcí dá šach nebo mat.Ve hře bláznivé šachy nemůže hráč postavit pěšce na první nebo na osmou řadu. Pěšce můžete proměnit v kteroukoli figuru, pokud je však tato figura vzata, protihráč získá opět pouze pěšce.

Sebevražedné šachy

Pro tahy figurami používá stejná pravidla jako normální šachy. Zvítězí hráč, který jako první ztratí všechny své figury nebo nemá k dispozici žádné další tahy. Braní figur je povinné: Pokud během svého tahu můžete vzít soupeřovu figuru, musíte tak učinit. V případě, že můžete vzít více než jednu figuru, můžete si vybrat, kterou figuru vezmete. Král se ve hře sebevražedné šachy neliší od ostatních figur. Můžete jej obětovat stejně jako kteroukoli jinou figuru. V krále můžete proměnit i pěšce a nemůžete provést rošádu.

Žravé šachy

Používá stejná pravidla jako sebevražedné šachy. Král však má stejný význam jako v normální hře a hráči musí reagovat na šach. Když však některý z hráčů dá mat, prohraje.

V neposlední řadě, je také možnost špatný tah vrátit zpět, nebo můžete celou hru zaznamenat a později si prohlédnout některé své nebo protihráčovy tahy.

Přeji Vám příjemnou a ničím nerušenou hru..

Vlastimil

Strojní mechanik a konstruktér. Mezi mé koníčky patří nakousnuté jablíčko, astrologie, historie a kutilství :-) Motto: Dělejme to, co se nám líbí. Svými myšlenkami si vytváří každý z nás budoucnost. Vše ostatní je Váš svět a prostor v něm...

Doporučené články

3 Komentáře

  1. Šachy jsou základ. Netvrdím, že je hraju nějak často, ale jakmile vím, že je na “kompu” nemám, je zle 🙂

  2. Díky Mac OS (předtím iOS) si je teď občas s Airem rozdávám. Musím konstatovat, že na mě pořád má navrch.
    Na jeho rady taky nemůžu moc spoléhat. Radí tak, aby sám vyhrál, mezek jeden prohnaná. 🙂
    Každopádně perfektní partner. Jednou jsem s ním už remizoval, to se pak pochopí hodně, jak je s ním třeba hrát.
    Každopádně skvělá pomůcka peo údržbu hlavy.

Back to top button