iTunesTipy a triky

Jsem Váš hlas ve Vašem Macu – Zuzana…

Mnohé z Vás už dnes nepřekvapí že text na obrazovce již nemusíte číst, ale můžete si ho nechat předčítat. Nebývalo tomu tak. Ano, touto funkcí již dnes standardně disponuje současný operační systém Mac OS X Lion.

Zuzaně, hlasu ve Vašem počítači, bude teprve teď v létě jeden rok. Já jsem osobně velice rád že tato služba pro uživatele existuje a že je konec kopírování textů do různých jiných programů a následného převodu textu na řeč a všelijaké další ukládání. Zuzana čte totiž ihned po označení textu a kliknutím na Spustit předčítání. Je škoda, že tato rychlá funkce jde zatím využívat jen při prohlížení webových stránek v Safari. Tam při značení textu a kliknutím pravým tlačítkem se ihned nabídne možnost předčítat text. Pokud si budete chtít nechat přečíst text v nějakém textovém dokumentu nebo pdf, tak funkce okamžitého čtení sice není, ale máme možnost označený text několika kliknutím uložit jako mluvenou stopu přímo do iTunes. Tam si odtud můžete zvuk ihned pustit, nebo například synchronizovat s iPhonem a poslechnout si vybraný článek, zprávy nebo oblíbenou knihu třeba v automobilu při jízdě.

Pojďme se na Zuzanu podívat blíže.

V první řadě musíme mít Zuzanu nastavenou jako hlas pro předčítání v Předvolbách systému. Otevřeme Předvolby – Řeč – Převod textu na řeč. Pokud se Vám jako hlas systému Zuzana nenabízí, klikněte na jiné, najděte a vyberte Zuzku a stáhněte soubor.

Po instalaci se Vám usídlí v počítači a nadále Vám kdykoliv a cokoliv přečte svým příjemným hlasem.

Jak už jsem říkal, v Safari máme na výběr možnost ihned Spustit předčítání, nebo můžeme Přidat do iTunes jako mluvenou stopu. Což například v souboru pdf není. Ale i tak si můžeme několika kliknutím stopu uložit. Při kliknutí pravým tlačítkem najdeme volbu úplně dole v tabulce.

Pokud toto označíme a klikneme, vyskočí nám tabulka Text na zvukový soubor.

Nevím proč, ale vždy se hlas systému v tomto případě vrátí na hlas Alexe. Jenže toho my nechceme. Najdeme přeci naší Zuzku. V řádku Uložit jako si přejmenujeme přednastavený Text to Speech na náš název který se zobrazí v iTunes a klikneme pokračovat.

 

V řádku Kam je přednastavena složka Hudba. Zkoušel jsem měnit toto nastavení, ale je zajímavé že vždy se stejně uloží do iTunes. Zkoušel jsem uložit na Plochu a dal pokračovat, během pár vteřin se mi na ploše vytvořil zvukový soubor, ale zrovna tak během chvilky zmizel. Proč tomu tak je, to nevím. Základ je, že vždy se Vám uloží do iTunes a najdete ho v seznamu stop na levé straně ve složce Spoken Text. Pak už jen malá cesta například k synchronizaci s Vaším přenosným zařízením a poslechu na cestách.

Přeji Vám spoustu příjemných chvil při poslechu Zuzanky. A koneckonců, můžete to vyzkoušet hned a tady.. označit.. kliknout.. poslouchat.. (jen pro uživatele Mac)

Vlastimil

Strojní mechanik a konstruktér. Mezi mé koníčky patří nakousnuté jablíčko, astrologie, historie a kutilství :-) Motto: Dělejme to, co se nám líbí. Svými myšlenkami si vytváří každý z nás budoucnost. Vše ostatní je Váš svět a prostor v něm...

Doporučené články

4 Komentáře

  1. A koneckonců, můžete to vyzkoušet hned a tady.. označit.. kliknout.. poslouchat.. (jen pro uživatele Mac)

    … a pokud si web prohlížíte v Safari 🙂

  2. Hned jsem to vyzkoušel, je to bezva a funguje to dobře. Jen se vždycky musim smát, když Zuzka čte slova “Mac, Maca….” Čte to s písmenem “c” 😀 takže obzvlášť na těchto stránkách je to samé MaCa, MaCa.. 😀

    1. Zdravím vás, bohužel to zatím nejde, pouze si můžeme řeč zpomalit nebo zrychlit v předvolbách systému. Je to škoda i já bych uvítal profesionálnější hlas a výslovnost

Back to top button