Novinky

Češi online komunikaci nevěří, ale stejně v ní řeší citlivá témata

Většina českých uživatelů považuje online komunikaci za nespolehlivou. I přesto ji pravidelně využívají, a to i k debatám o soukromých tématech. Vyplývá to z průzkumu společnosti Kaspersky Lab a B2B International, který proběhl ve 26 zemích včetně České republiky.

Téměř tři čtvrtiny (71 %) českých respondentů považuje za nejnebezpečnější ty aplikace, které umožňují posílat fotky. Mobilním komunikačním nástrojům, včetně těch na sociálních sítích, nedůvěřuje 61 % dotázaných. Ještě hůře je na tom VoIP volání, které považuje za nebezpečné 74 % českých uživatelů v průzkumu. Videochatovacím službám nevěří 56 %.

security-iphone

Na druhou stranu nejběžnějšími prostředky pro online komunikaci jsou právě messengery na sociálních sítích (54 %), mobilní aplikace určené pro komunikaci (18 %) a e-mailová komunikace (38 %). Zajímavé je, že zatímco muži využívají pro své hovory internetové volání častěji než ženy, v případě sociálních sítích je to přesně naopak. Průzkum ukázal, že uživatelé komunikují pomocí online komunikačních nástrojů jak doma, tak i na veřejných místech, například v kanceláři nebo na cestách.

Téměř pětina dotázaných (17 %) přiznala, že aspoň jednou sdílela pomocí elektronické komunikace důvěrné fotky nebo videa. Muži (21 %) jsou v tomto ohledu aktivnější než ženy (13 %). Průzkum ukázal, že čím je uživatel mladší, tím častěji posílá přes internet soubory osobního charakteru. Většina těch, kteří takové chování připustili, nebyli starší 24 let.

iphone_security

Výsledky průzkumu potvrzuje i kyberbezpečnostní kvíz Kaspersky Lab. 35 % respondentů při jeho vyplňování připustilo, že si se svými známými vyměňují soukromé informace pomocí jakýchkoli dostupných aplikací. Jakékoliv zařízení, které je právě při ruce, neváhá využít 13 % uživatelů. Citlivá témata přes internet vůbec nerozebírá pouze 28 % dotázaných.

Více se o bezpečném chování na internetu dozvíte zde. Jestli dostatečně chráníte své soukromí, zjistíte pomocí krátkého kvízu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button