Novinky

Sdílení dat může zničit manželství či kariéru

Češi sdílí své soukromí na internetu bezmyšlenkovitě. Průzkum společnosti Kaspersky Lab ukázal, že 13 % českých respondentů dobrovolně prozrazuje v online komunikaci svá tajemství. Více než třetině dotázaných uživatelů (39 %) pak unikají citlivé informace nedopatřením. Ať už dobrovolně, nebo ne, informace sdílené na internetu mohou dotyčného stát vztah nebo zaměstnání.

Lidé sdílením osobních dat pomocí online komunikačních kanálů hodně riskují. Přes internet posílají čeští uživatelé nejvíce své fotky (51 %), kontaktní údaje (45 %), fotky jiných lidí (41 %), citlivé osobní informace (30 %) nebo data, která se týkají jejich zaměstnání (24 %). Podle průzkumu Kaspersky Lab každý osmý Čech (12 %) už někdy pomocí online komunikace sdílel tajné informace, 9 % pak dokonce detaily o svých financích.

Češi nejsou při komunikování online dostatečně obezřetní. Na druhou stranu se ale obávají ničivého dopadu, jaký únik osobních informací může mít. Pokud by se dostaly na veřejnost, mohlo by to pro ně znamenat nejen finanční ztrátu, ale i velký emoční stres. Dvě pětiny Čechů z průzkumu (40 %) mají strach, že by to mohlo zničit jejich vztah, ztrapnit nebo urazit jinou osobu. O svoji kariéru se bojí 14 % respondentů.

facebook-soukromi

Obavy uživatelů jsou zcela opodstatněné. Každý desátý respondent (9 %), který náhodou zveřejnil citlivá data o své osobě, za to nesl následky – ztratil přátele, byl šikanován nebo přišel o své peníze. V některých případech vedlo uveřejnění informací dokonce k ukončení partnerského vztahu nebo výpovědi z práce.

Aby k takovým situacím nedocházelo, je nutné se seznámit s možnými riziky online prostředí. Pokud uživatelé budou znát hrozby, kterým mohou na internetu čelit, dokážou si pak lépe ohlídat své aktivity a uchovat citlivé informace v bezpečí.

Jestli je vaše chování na internetu bezpečné si můžete ověřit zde. Více tipů, jak ochránit svá data, naleznete na blogu Kaspersky Lab.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button