Novinky

Čekáte na MacBook s mobilním připojením? Máme pro vás dobrou a špatnou zprávu zároveň

  • Apple se chce zbavit závislosti na Qualcommu a jeho 5G modemech
  • Vývoj vlastního modemu nejde tak rychle, jak se očekávalo
  • První MacBook s mobilním připojením se objeví v roce 2028

Pokud patříte mezi uživatele, kteří už netrpělivě vyhlíží moment, kdy Apple představí MacBook s mobilním připojením, máme pro vás dobou i špatnou zprávu zároveň. Ta pozitivní stránka věci je, že Apple skutečně pracuje na vývoji MacBooku, jehož výbava by měla zahrnout 5G modem. Odvrácenou stranou je ovšem fakt, že Apple tak učiní až ve chvíli, kdy přestane být závislý na dodávkách modemů od společnosti Qualcomm.

Není žádným tajemstvím, že Apple hodlá pokračovat ve snaze být co možná nejméně závislý na externích dodavatelích. Cílem společnosti je získat kontrolu nad co největším počtem klíčových komponent. V jistém ohledu jde o snadno pochopitelnou strategii, na které není nic zvláštního. Problém je však v tom, že Apple pracuje na vývoji vlastního mobilního modemu již delší dobu. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl blízko komerčně uchopitelné variantě.

Apple chce 5G modem z vlastní produkce

Lidé obeznámení s touto problematikou uvádí, že Apple nezvládne vyvinout vlastní 5G modem dříve jak v roce 2026. Za předpokladu, že nedojde k žádnému zpoždění, tak jako první se vlastního modemu dočkají iPhony. Až posléze lze očekávat implementaci do dalších produktových řad, jako je iPad, Apple Watch a Mac. To si ale vyžádá minimálně další dva až tři roky, aby se podařilo nový čip naroubovat do ostatních platforem.

MacBook Air 15" a MacBook Pro 14"

Za ideálních kondic by to znamenalo, že první MacBook s mobilním připojením se objeví nejdříve v roce 2028. Cílem Applu je, aby nalezl způsob, jak si navrhnout vlastní 5G modem, který by bylo možné integrovat do čipů z rodiny Apple Silicon, které pohání všechny současné Macy.

MacBook Air 15“ recenze: na tohle jsme celou dobu čekali

Apple koketoval s myšlenkou MacBooku s mobilním připojením už před delší dobou. Konkrétně se uvažovalo o uvedení MacBooku Air s 3G modemem, z čehož nakonec sešlo. Inženýři se tehdy nedokázali vypořádat s vnitřním uspořádáním, respektive nedokázali pro 3G modem nalézt dostatek prostoru, který vyžadoval. Kuriozitou pak bylo, že prototyp MacBooku Pro s 3G modemem se v jednu chvíli objevil také na inzertním portálu eBay.

Zdroj
bloomberg

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button