Novinky

Budoucnost je za dveřmi. Qualcomm testuje sítě 5G a výsledky jsou oslnivé

Mobilní sítě čtvrté generace už se po světě staly zavedeným standardem a jejich přenosová rychlost je v dnešních možnostech více, než slušná. Technologické firmy ovšem neusínají na vavřínech a už v současné době na plné obrátky pracují na vývoji mobilních sítí páté generace, jež oproti dnešním standardům nabídnou několikanásobně vyšší přenosové rychlosti. 

Jednou z takových společností je i americký specialista na mobilní čipy Qualcomm, který už má za sebou u první testy základního kamene infrastruktury budoucnosti. Nešlo přitom o nějaké umělé laboratorní pokusy, ale o test v reálném světě, který se odehrával ve Frankfurtu a v San Francisku. Technologie přenosu dat páté generace byla testována během různého zatížení mobilní sítě a na nejrůznějších zařízeních. A výsledky jsou velmi slibné.  

Náznak věcí budoucích? Apple sponzoruje konferenci zaměřenou na strojové vidění

Zatímco průměrná rychlost 4G sítí je dnes kolem 56 Mbps, potenciální nástupce nové generace dosáhl při fraknfurtském testu přenosové rychlosti až 490 Mb za sekundu. Působivá je také rychlosti stahování. Podle údajů Qualcommu dosahovala průměrná rychlost stahování na 5G síti 100 Mbps, zatímco telefony připojené ke 4G si musely vystačit s průměrně 8 Mbps. Ještě vyšších hodnot se dočkali uživatelé v San Francisku, kde inženýři naměřili až 1,4 Gbps při prohlížení stránek a až 186 Mb za sekundu při stahování. Taková rychlost však ani zdaleka nemusí být konečná. Magazín TheVerge totiž vysvětluje, že technologie, kterou Qualcomm v obou městech postavil je pouze mezistupeň, jehož základem jsou stále sítě čtvrté generace.  Skutečné 5G připojení, kterého se dočkáme o něco později, může přinést ještě násobně vyšší rychlosti.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button