Novinky

BMW oznámilo plány na uvedení podstatně vylepšené verze Apple Car Key. V čem bude lepší a jaké nabídne výhody?

Bavorská automobilka BMW oznámila tento týden plány na zavedení Digital Key Plus, vylepšenou verzi funkce Apple Car Key. Ta má naplno využívat technologii Ultra Wideband umožňující řidičům odemknout a nastartovat vozidlo bez nutnosti vyjmout iPhone z kapsy či tašky.

Společnost BMW uvedla, že tuto funkci uvede na trh společně s novým elektromobilem z řady iX nejpozději v roce 2021. Apple oznámil podporu digitálních klíčů k automobilu již v iOS 13.6. BMW však bylo první a doposud jedinou automobilkou, která se rozhodla novou funkci integrovat do svých vozů vyrobených od července 2020. Současné řešení je založeno na NFC a vyžaduje, aby řidič při odemykání přiložil svůj telefon poblíž kliky řidiče.

Ultra Wideband přinese řadu výhod

Ultra Wideband je bezdrátový komunikační protokol s krátkým dosahem, velkou šířkou pásma a velmi přesnou orientací v prostoru. To znamená, že řešení od BMW bude fungovat jako klasické bezklíčkové odemykání (keyless), kdy postačí mít iPhone například v kapse kalhot či bundy, abyste mohli svůj vůz odemknout a nastartovat. BMW také dodalo, že díky vysoké přesnosti je Ultra Wideband odolný vůči nejrůznějším útokům, rušičkám či jiným snahám o zachycení rádiového signálu.

Zdroj: BMW

Pro uživatele Apple produktů je v tomto směru klíčové, že Apple začal v roce 2019 zavádět podporu Ultra Wideband u řady svých produktů vybavených čipem U1. Touto komponentou disponují například iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 12, iPhone 12 Pro a Apple Watch Series 6.

Vývoj Digital Key Plus může značně urychlit také to, že Apple a BMW úzce spolupracují s konsorciem Car Connectivity Consorcium na stanovení specifikace Digital Key 3.0 využívající zmíněný protokol Ultra Wideband, který má posloužit jako globální standard pro automobilový průmysl.

Zdroj: macrumors

V této souvislosti se hodí také dodat, že s integrací Apple Car Key počítá také automobilka Hyundai, která ji hodlá nasadit v průběhu letošního roku. Otázkou však zůstává, jak se k této věci postaví další automobilky v čele s koncernem VW, jehož poslední modely podporují klíče v mobilu pouze v kombinaci s vybranými smartphony od Samsungu. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button